Univerzitu obrany napadli hackeři. Unikla data pracovníků a vyučujících včetně finančních výkazů

Univerzita obrany čelí kybernetickému útoku. Hackeři měli odcizit data z rektorátu. Radiožurnálu se podařilo seznam dat, které mají hackeři údajně k dispozici, získat. Mluvčí univerzity Vladimír Šidla potvrdil, že se případem vysoká vojenská škola zabývá. Hackeři požadují výkupné.

Brno (Aktualizováno: 15:14 27. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oznámení ransomware skupiny Monti o útoku na Univerzitu obrany v Brně

Oznámení ransomware skupiny Monti o útoku na Univerzitu obrany v Brně | Foto: Jan Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

V seznamu 150 tisíc souborů, který ransomware skupina Monti údajně zcizila a následně zveřejnila, jsou podle zjištění Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mimo jiné jmenované i soubory z e-mailového serveru pojmenované podle jednotlivých pracovníků a učitelů univerzity. Únik e-mailových zpráv se tak může týkat například profesora Romana Chlíbka.

Za kyberútokem na české banky stojí ruská hacktivistická skupina. Chce konec podpory Ukrajiny

Číst článek

„Součástí také mají být zápisy z porad, provozní dokumenty, finanční výkazy, faktury nebo upozornění na bezpečnostní incidenty v síti univerzity,“ komentuje datový novinář serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka. Podle něj by tak hackeři mohli získat informace například o platech nebo propouštění na univerzitě.

Citlivý ale v důsledku může být například seznam žádostí o přístup k parkování, upozorňuje Cibulka. V seznamu dokumentů se podle něj vyskytuje například mailová konverzace z Oddělení plánování a bezpečnosti opatření.

Zcizené informace podle zveřejněného seznamu sahají i deset let do minulosti, mohou tedy obsahovat i jména bývalých studentů, kteří dnes třeba působí v aktivní službě, upozorňuje Cibulka.

V seznamu souborů se objevují dokumenty z rektorátu univerzity i z Fakulty vojenských technologií, odkud unikly zejména soubory z Katedry zbraní a munice a z Katedry bojových a speciálních vozidel.

„Že je zcizených dokumentů hodně, nemusí nic znamenat. Stačí jeden citlivý seznam,“ vysvětluje novinář, který se kyberbezpečnosti dlouhodobě věnuje.

Hackeři už oznámili, že pokud se s univerzitou nedohodnou na výkupném, 750 gigabajtů dat údajně zveřejní během října.

Věc se vyšetřuje

Podle mluvčího univerzity Šidly případ řeší státní zastupitelství. „Vzhledem k prověřování ze strany vojenské policie se k věci nebudeme vyjadřovat,“ uvedla mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Eva Rajlichová.

Městské státní zastupitelství v Brně potvrdilo, že se o záležitost zajímá. „Byly zahájeny úkony trestního řízení a probíhá standardní vyšetřování. V počáteční fázi nebudeme poskytovat další informace,“ řekla mluvčí Kateřina Jirásková.

Útokem se zabývá také Úřad pro ochranu osobních údajů, a to na popud ministerstva obrany. „V důsledku hackerského útoku mělo dojít k porušení zabezpečení u Univerzity obrany. Nyní to prověřujeme,“ potvrdil mluvčí úřadu Milan Řepka.

Iveta Vávrová, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme