V Česku vyrostly nizozemské vesnice. Dnes se do nich stěhují Češi

Česko se před více než deseti lety stalo druhým domovem pro mnohé Nizozemce. Satelitní nizozemské vesničky vyrůstaly hlavně v jižních a východních Čechách. Jenže i na bohatou klientelu ze zahraničí teď dopadla finanční krize a Nizozemci musejí svá česká obydlí prodávat. Jak vypadá život v jedné holandské komunitě v Podkrkonoší?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželé Fischerovi u své chalupy

Manželé Fischerovi u své chalupy | Foto: Petra Benešová

„Mijn naam is Ida Fischer en ik woon in Nederland,“ představuje se ve svém rodném jazyce majitelka malebné roubenky. S manželem si před lety ve východních Čechách našli zapadlý kout poblíž Nové Paky. Malá rekreační obec Stupná byla prý ideálním místem pro odpočinek.

„Vždycky jsme rádi jezdili za zimními sporty, a když vyrostly děti, jezdili jsme lyžovat do Francie, Rakouska nebo Švýcarska. Jsou to však drahé destinace. Před 12 lety nám někdo poradil, abychom jeli lyžovat do České republiky,“ vysvětluje paní Fischerová.

Oba manželé jsou v důchodu a na stylově vybavenou chalupu s anglickým trávníkem a bazénem proto jezdí každý měsíc na dva týdny. Česká krajina jim učarovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku vyrostly nizozemské vesnice. Dnes se do nich stěhují Češi

„Máme rádi tuto zemi a místní lidi. Myslíme si, že je tu ještě víc západ než v jiných východoevropských státech,“ zamýšlí se pan Fischer. „Cítíme se tu doma, ale jazyk je pro nás těžký. Snažíme se naučit alespoň některá slova,“ dodává.

Chalupa Fischerových je na kraji malé nizozemské vesničky, která je součástí obce Stupná. K roubenkám na kopcích vedou úzké cesty, které od hlavní silnice odděluje závora. Na první pohled je jasné, že nejde o starousedlíky. Dvacet sedm domků tu vyrostlo před více než deseti lety. Ani za tak dlouhou dobu se prý nizozemská komunita nesžila s tou českou.

„Kdyby tu byla alespoň hospoda nebo kdyby měli nějaké další možnosti, kam jít, třeba golf nebo agroturistika,“ uvažuje Miroslava Erlebachová, starostka za Nezávislé ze sousední obce Vidochov. „Jenže oni sem přijedou, v zimě jen ráno zabalí lyže a odjedou do Krkonoš a vrací se až večer,“ říká.

Zahraničních majitelů roubenek postupně ubývá

Místní lidé však nemají s novými obyvateli žádný problém. „Myslím, že se proti nim nikdo nestaví. Někteří přijedou třeba jen dvakrát do roka, jiní čtyřikrát. Teď spíš přijíždějí méně často,“ tvrdí Josef Puš, jeden z místních.

Původně obývali roubenky jen Nizozemci, dnes už se do komunity stěhují i Češi, kteří si domky od nich kupují. Zahraničních klientů prý ubývá.

„Nacházíme se v Horní Brusnici, kde je 16 poloroubených chalup. Z 90 procent tu domy nakupují lidé z Prahy,“ popisuje Jiří Sedláček, majitel realitní kanceláře Nemoreal, která se specializuje na rekreační bydlení. „Jednoho klienta máme také z Německa, jednoho z Nizozemska a jednoho z Ameriky,“ vypočítává.

Na Nizozemce dolehla finanční krize

„Během tří, čtyř let se trh naprosto změnil. Minulý rok jsme Nizozemcům prodali pouze dvě chalupy – jednu starou a jednu novou,“ shrnuje Sedláček. I na Nizozemce podle něj dolehla finanční krize a snaží se domky alespoň pronajímat.

„Zlomilo se to po roce 2008, v roce 2009 se situace zhoršovala a v letech 2010 a 2011 to bylo opravdu špatné,“ nastiňuje situaci realitního trhu Jiří Sedláček.

I přesto, že Nizozemci chalupy v posledních letech opouštějí, jako turisté do Česka stále jezdí. Za sportem a památkami jich vloni přijelo dvě stě tisíc.


Zvětšit mapu holandské satelitní vesničky ve Stupné

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme