Finální verze návrhu na přeměnu Vítězného náměstí Prahy 6 bude hotová do konce příštího roku

Dopracování a projednání návrhu na přeměnu Vítězného náměstí v Praze 6, které řídí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), bude hotové do konce příštího roku. Původní termín byl o polovinu prodloužen, protože se ke studii bude vyjadřovat přes šedesát subjektů, jejichž časové možnosti nelze ovlivnit. Náklady na přeměnu lokality jsou odhadovány na 500 milionů bez DPH.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný návrh na revitalizaci Vítězného náměstí.

Vítězný návrh na revitalizaci Vítězného náměstí. | Foto: Pavel Hnilička, Eva Macková, Josef Filip | Zdroj: IPR Praha

Dokončení odevzdaného soutěžního návrhu bude stát maximálně 8,4 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu schváleného na pondělním jednání rady hlavního města.

Vítěz soutěže, architektonická kancelář Pavel Hnilička Architekti, má za úkol ve spolupráci s hlavním městem dopracovat návrh na novou podobu náměstí tak, že ho projedná s více než šedesáti dotčenými subjekty a zapracuje jejich připomínky. Koncepční studie má přinést nejen dopravní řešení lokality, ale hlavně posílení základních funkcí náměstí - pobytové, společenské a reprezentativní.

Kolem vnitřní části Vítězného náměstí mají být vysázeny stromy, které je oddělí od silnice. Chodci se do středu náměstí dostanou díky novému výstupu z metra a přechodům. Kruhový objezd má mít tři pruhy. Uprostřed náměstí bude stát obelisk. Byl i v původních plánech Antonína Engela, který ve 20. letech minulého století náměstí projektoval. Podobu monumentu by podle poroty měla určit výtvarná soutěž. Pomník zahraničním vojákům druhé světové války bude přesunutý k Technické ulici.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik komunikací - Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Mělo několik názvů, mimo jiné se v letech 1952 až 1990 jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název Kulaťák.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme