Vládu Jana Fischera čeká hlasování o důvěře

Poslední formální krok související se vznikem nové vlády čeká kabinet Jana Fischera. V Poslanecké sněmovně se bude hlasovat o důvěře jeho vládě. O tu musí ministři požádat do třiceti dnů od svého jmenování. Právě dnes k tomu mají poslední příležitost. Základními prioritami kabinetu je dokončení českého předsednictví Evropské unie, řešení ekonomické krize, sestavení realistického státního rozpočtu a zlepšení čerpání peněz z evropských fondů. S takovým programovým prohlášením dnes vláda předstoupí před sněmovnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer

Jan Fischer | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Vláda Mirka Topolánka padla na konci března na mimořádné schůzi sněmovny, kterou nechala svolat sociální demokracie. Ta bude podle jejího šéfa Jiřího Paroubka novou vládu posuzovat i ve světle tohoto hlasování.

"Stanovisko sociální demokracie bylo takové: odvolat vládu Mirka Topolánka a nahradit ji do mimořádných voleb do Poslanecké sněmovny výkonnější úřednickou vládou. Bylo by tedy nelogické, kdybychom takovou vládu přehnaně trápili. Myslím si, že se vyjádříme k řadě věcí, které má ve svém programovém prohlášení, a budeme se snažit umožnit její činnost, kterou budeme chtít koordinovat," uvedl Paroubek.

Jak Radiožurnálu potvrdil místopředseda ODS Petr Nečas, i přes některé výhrady, občanští demokraté úřednický kabinet podpoří: "Občanští demokraté nepřijímají úplně bez výhrad všechny kroky jednotlivých ministrů a vlády pana Fischera. Nicméně tuto vládu považujeme za výsledek politické dohody, kterou respektujeme. Proto budeme hlasovat pro vyslovení důvěry."

Úřednický kabinet Jana Fischera podle slov šéfa zelených Martina Bursíka podpoří i jeho strana: "My jsme připraveni hlasovat pro důvěru vládě. Zároveň otevřeme debatu o finančním rámci, ve kterém se bude pohybovat ministerstvo kultury a budeme kritičtí v této oblasti. Vyjádříme se i k programu vlády a k tomu, kde my vidíme jako Strana zelených priority, což bude oblast životního prostředí a lidských práv."

Jestli zelení důvěru vládě dají, záleželo i na postoji Jana Fischera k prolamování těžebních limitů na Ústecku. To si ale s Martinem Bursíkem vyjasnil premiér už v pátek. Jeho vláda limity těžby uhlí prý řešit nebude.

Úřednický kabinet naopak nejspíš nemůže počítat s hlasy komunistů. Těm totiž výkonný výbor strany doporučil, aby vládě důvěru nedali. To ale podle jejich šéfa Vojtěcha Filipa nemusí znamenat, že v budoucnu KSČM nepodpoří některé zákony, se kterými vláda přijde.

"Podle mě tam jsou zajímavé návrhy. Pokud je ministři této vlády velké koalice budou schopni předložit v Poslanecké sněmovně, tak my nebudeme u všeho proti. Jednoznačně ale říkám, že vládní prohlášení nepodpoříme. Pokud si velká koalice schválí nové prohlášení vlády, je za to odpovědná ODS a ČSSD," řekl Filip.

Podle komunistů sepsala vláda programové prohlášení pozdě. Navíc podle nich dostatečně neřeší zbrždění propadu ekonomiky. Ne všechny strany ale mají jasno, jak se při hlasování zachovají. Lidovci se například ještě chtějí premiéra ptát na opatření proti nezaměstnanosti, postoj vlády k privatizacím a zajištění rozpočtů obcí v době hospodářské krize. Podle jejich šéfa Cyrila Svobody totiž řada otázek v programu vlády chybí.

"Programové prohlášení vlády je do jisté míry vágní a jsou v něm možná skryty problémy. Proto položíme premiérovi Fischerovi některé otázky a podle odpovědí se zachováme. Nejsme ale připraveni za každou cenu dělat opozici. Uvědomujeme si, že tato vláda je tu pouze přechodně. Neměla by ale činit zásadní politické kroky, které by byly potom nevratné."

To, jestli KDU-ČSL podpoří kabinet Jana Fischera, doporučí předsednictvo lidovců svým poslancům až v neděli po debatě ve sněmovně. Na tomto postupu se shodlo širší vedení křesťanských demokratů.

Hlasování o důvěře vládě probíhá netradičně v neděli. Půjde tak zřejmě o první nedělní jednání dolní komory po jedenácti letech. Šéf sněmovny Miloslav Vlček vybral tento termín proto, aby se hlasovalo až po volbách do Evropského parlamentu. "Chtěl jsem docílit toho, aby se nestalo, že se sněmovna zablokuje předvolebními proslovy. Chtěl jsem, abychom se věnovali pouze programovému prohlášení," vysvětlil Vlček.

Podle zákona nejsou soboty, neděle a pondělky jednacími dny Poslanecké sněmovny. Poslanci si ale mohou odhlasovat, že jednat budou. Pokud by vláda důvěru nedostala, museli by ministři podat demisi.

Přečtěte si také:
Podpora Fischerově vládě
Lidovci nebudou v neděli hlasovat proti vládě Jana Fischera
Fischer proti krizi
Svoboda v Radiožurnálu: S podporou lidovců zřejmě nemůže nová vláda počítat Vláda projedná výdaje státu v příštích letech, ministerstva budou muset šetřit Program vlády i přes výhrady zřejmě ODS a ČSSD podpoří O důvěře vládě v neděli V neděli 7. června poslanci rozhodnou o důvěře Fischerově vládě Fischerova vláda schválila programové prohlášení, jaké ale je?

Veronika Malá, Lenka Jansová, Věra Pfeifferová, Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme