Kvůli vlhku a podmáčené půdě nemohou zemědělci sklízet. Postupně sčítají ztráty

Podmáčená půda po týdnech dešťů a vysoká vlhkost znemožňují zemědělcům na Plzeňsku sklízet na polích určité plodiny. Některé jsou už přezrálé a znehodnocené, jiné by se měly v těchto dnech začít sklízet. Kombajny však nemohou vjet do polí.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbahněná a promáčená půda na polích

Rozbahněná a promáčená půda na polích | Foto: Martina Klímová | Zdroj: Český rozhlas

Letošní počasí komplikuje práci zemědělcům. Deště a bouřky z posledních týdnů na mnoha místech nedovolí kombajnům vjet do polí. Kvůli podmáčené půdě zatím u většiny zemědělců technika zůstává v hangárech. „Vidíme pole, kde se spíše, než sklízelo, brodilo. Vidíme 2,5 hektaru neposečeného, kde bylo mokro,“ ukázal na škody pro Český rozhlas Plzeň předseda představenstva zemědělské společnosti AG – Produkt Jaroslav Loukota.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deštivé počasí na západě Čech zpozdilo sklizeň na polích o několik týdnů. Poslechněte si podrobnosti

V kolejích, které udělala na poli zemědělská technika, stojí voda a tvoří se ohromné louže. Sklízet pole se proto nedaří. „Z 220 hektarů ječmene máme posečeno asi 45. Také potřebujeme dostat slámu z polí, ale když ji budeme obracet, tak spadne do kolejí po kombajnu a nikdo už to nesebere,“ uvedl Jaroslav Loukota.

Sčítání škod

„Směsky už nesklidíme, ty už jsou přezrálé. Je to škoda, je to obrovská spousta krmení,“ poznamenal Josef Vít z obce Čemíny na severním Plzeňsku. Jelikož téměř každý druhý den vydatně prší, uzrálé plodiny na polích shnijí.

Deštivé počasí na západě Čech zpozdilo sklizeň na polích o několik týdnů. „Toto jsem snad ještě neviděl. Průměrně bych řekl, že je to zpoždění mezi 14 až 20 dny. Srážky jsou v posledních dnech opravdu gigantické,“ potvrdil šéf Krajské agrární komory Plzeň Jaroslav Šíma.

Zemědělci se obávají, že výnosy ze sklizní budou letos podprůměrné a utrpí především kvalita. Pokud se počasí vylepší, mohou ještě zemědělci většinu plodin zachránit. V případě dešťů se žně můžou protáhnout až do září.

Martina Klímová, Iva Štěpánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme