Výběr z médií: online prodej potravin, handicapovaní školáci nebo trh práce během koronakrize

Aktuální koronavirová krize nutí firmy prodávat své zboží online - téma pro deník E15. Mf Dnes se věnuje handicapovaným školákům, kteří by podle nové vyhlášky ministerstva školství přišli o své asistenty. Koronakrize komplikuje také hledání práce absolventům, píší Lidové noviny. A čeští výrobci letadel mohou dostat až stamilionové dotace, informují Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny (ilustrační foto)

Řadě českých prodejců potravin chybí kapacity pro online prodej (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

E15

Koronaviorvá krize nutí firmy, aby prodávaly potraviny online. Dočtete se o tom v deníku E15. Řada firem k tomu ale nemá uzpůsobené prodejny, chybí jim i skladové kapacity a taky dostatečná flotila aut, která by produkty lidem rozvážela. Jedinou možností tak je spolupráce se speciálními rozvozovými službami.

Amazon přijme 100 tisíc lidí, aby udržel krok s obřím nárůstem poptávky. Letos nabírá už počtvrté

Číst článek

Problematický je pro kamenné prodejce i fakt, že každý zákazník, jednoduše řečeno, bydlí někde jinde. Provoz vlastních aut se tím pádem firmám výrazně podraží. Online prodej navíc vyžaduje i speciální skladové prostory. Většina i velkých obchodních řetězců s nabídkou online prodeje tudíž váhala. Dá se však očekávat, že s dalšími vládními opatřeními bude zájem o objednávání přes internet růst.

Mf Dnes

Handicapovaní školáci přijdou o své asistenty - to je téma úterní Mladé fronty Dnes. Deník komentuje vyhlášku zákona o inkluzi, kterou plánuje ministerstvo školství. Nárok na asistenta by ztratily třeba děti s tělesným postižením nebo poruchou učení. Proti vyhlášce už se ohradili odborníci i samotní rodiče.

Nárok na asistenta by mohly ztratit děti s tělesným postižením, třeba tedy ty na invalidním vozíku. Dále děti s chronickým onemocněním, se závažnými vadami řeči nebo se závažnou poruchou učení. Těm asistenti pomáhají mimo jiné s pohybem ve škole nebo třeba s otevíráním učebnic. Ministerstvo školství argumentuje, že asistenti pedagogů by měli pomáhat těm žákům, u kterých jejich pomoc přináší efekt -například dětem s lehkou nebo se středně těžkou mentální demencí a dětem s poruchami chování.

Jak odhadnete neúspěšnost dětí ve vzdělávání? ‚Překvapivě je to míra exekucí rodin,‘ říká sociolog

Číst článek

Hospodářské noviny

Výrobci letadel v Česku můžou dostat až sto milionů na další vývoj. Téma evropských dotací do leteckého průmyslu rozebírají Hospodářské noviny. Peníze pokryjí náklady třeba na konstruktéry ve vývojářských týmech, které jsou dlouhodobě důležitým odvětvím společností. Třeba na pražské letecké firmy se ale dotace nevztahují.

Evropské dotace nejdou čerpat v regionech, které vykazují nadprůměrné hrubé HDP oproti Evropské unii. A to je právě Praha. Na dotace tak nedostane třeba státní podnik LOM Praha v Malešicích, která se zaměřuje mimo jiné na opravy vojenských a civilních vrtulníků. Naopak firmy, které na dotace dosáhnou, díky nim zafinancují konstruktéry a vývojáře. Jak Hospodářské noviny dodávají, tak propouštění těchto zaměstnanců by mohlo ohrozit konkurenceschopnost firem na trhu.

Deník N

Přímo v centru Prahy, na Starém Městě, stojí dvě hradební věže ze 13. století. Dochovaly se jako součást původních staroměstských hradeb zázrakem - přístupné veřejnosti ale zatím nebudou. Upozorňuje na to Deník N.

Opozice chce svolat mimořádnou schůzi sněmovny, volá po pomoci postiženým podnikatelům a umělcům

Číst článek

Lidé tak nemůžou projít ani jednu z věží. Tu vyšší si lze aspoň letmo prohlédnout přes závoru, a to v průjezdu do policejního dvora pražské kriminálky v Bartolomějské ulici. Právě v této věži byl v polovině 19. století prý krátce vězněn i Karel Havlíček Borovský. Druhá věž je nepřístupná úplně - nachází se v areálu Kriminalistického ústavu hlavního města, informuje Deník N.

Lidové noviny

Lidové noviny se věnují trhu práce v době koronakrize. Podle průzkumu deníku to budou mít s hledáním práce těžké hlavně absolventi, kterým budou více než jindy konkurovat lidé s větší praxí. Právě těch teď v koronavirové krizi na trhu práce přibývá.

V dubnu se počet obsazovaných míst snížil až o 60 procent. Oproti minulému roku navíc zaměstnavatelé evidují o polovinu více zaslaných životopisů. Díky tomu si firmy můžou vybírat, a je pravda, že mnohdy sází spíše na lidi s pracovní zkušeností.

Nezaměstnanosti se naopak nemusí tolik bát absolventi lékařských, právnických nebo informatických fakult – alespoň to ukazují statistiky Střediska vzdělávací politiky při Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Dlouhodobě největší potíže s nezaměstnaností vykazují absolventi s diplomem z fakulty zemědělské, přírodovědecké a taky humanitní.

Jan Bílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme