Výběr z médií: vysoký počet znásilnění v Česku, nová návyková látka a nedostatek řidičů autobusů

V tisku se ve čtvrtek dočtete, že v Česku je podle statistik denně znásilněno 34 žen. Píše o tom regionální Deník. Úřady možná přidají látku kratom na seznam návykových látek, informují Hospodářské noviny. Mf Dnes upozorňuje na nedostatek řidičů autobusů. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

RegioJet, ilustrační foto

Až 20 procent řidičů autobusů má covid-19 nebo jsou v karanténě (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Regionální Deník

Denně je v Česku podle statistik znásilněno 34 žen, upozorňuje na to Regionální deník. K policii se přitom následně dostanou jen asi 3 procenta případů. Důvodem je bagatelizace tématu v české společnosti, obavy ze zostuzení, ale také nízké tresty.

Za znásilnění v Česku osm devět let ‚natvrdo‘? To bych chtěla vidět, říká advokátka Lucie Hrdá

Číst článek

Ve skoro 99 procentech jsou pachateli muži. Podle sexuologa Petra Weisse jde ve více než polovině případů o partnera, manžela nebo jiného příbuzného. I to ženám brání nahlásit znásilnění na policii.

Výzkum, který si organizace Amnesty International nechala v roce 2015 vypracovat od společnosti Focus, navíc ukázal, že víc než třetina respondentů vnímá znásilněnou tak, že je za čin spoluzodpovědná.

Hospodářské noviny

V Česku se nejspíš rozšíří seznam návykových látek, úřady na něj možná přidají látku kratom. Píšou o tom Hospodářské noviny. Zatímco na Slovensku je látka od čtvrtka nelegální, v Česku se volně prodává, a to hlavně ve večerkách a na e-shopech. Zákazníky jsou především studenti, kterým pomáhá se soustředěním.

Kratom je látka s psychoaktivním účinkem, která může být při opakovaném užívání návyková. Ve větším množství navíc může způsobit deprese, psychózy nebo poruchu jater. Že je volný prodej kratomu problematický, si myslí jak ministerstvo zdravotnictví, tak i adiktologové. 

Mf Dnes

Mladá fronta Dnes upozorňuje, že až 20 procent řidičů autobusů má covid-19 nebo jsou v karanténě. Podle Společenství autodopravců Čech a Moravy chybí 20 tisíc profesionálních řidičů. Hrozí tak omezení nebo úplné rušení některých autobusových spojů. Kritická situace je navíc ve všech krajích.

Prdlavka s velorexem. Praha má sedm nových zastávek, jednu inspirovanou filmem Vrchní, prchni!

Číst článek

Situaci s nedostatkem řidičů komplikuje také to, že pokud dopravce nevypraví vybraný spoj, může dostat smluvní pokutu od objednavatele. Ta se může vyšplhat i na několik desítek tisíc korun, připomíná Mladá fronta Dnes.

Pokud se navíc zruší víc spojů, hrozí ještě vyšší pokuty. Odpustit by je dopravcům mohly kraje, ty to ale odmítají.

Ekonom

Prodej rostlinných náhražek masa a mléka v Česku roste o desítky procent, a to i přesto, že jsou tyto výrobky až třikrát dražší než ty živočišné. Tématu se věnuje týdeník Ekonom. Ten píše, že jen za poslední dva roky v Evropě vzrostly tržby z prodeje rostlinných alternativ o polovinu, a to na víc než 3 a půl miliardy eur.

V Česku podle loňského průzkumu agentury Ipsos tvoří vegani a vegetariáni 4 procenta populace. Skoro třetina ale plánuje omezit konzumaci živočišných výrobků.

Že u nás roste zájem o takzvané nemaso a nemléko, si všímají i obchodní řetězce. Začínají je proto vyrábět pod vlastní značkou. Jak píše týdeník Ekonom, Češi začali mít zájem o rostlinné náhražky hlavně v době pandemie koronaviru. Čím dál častěji jsou tak k sehnání třeba potraviny s příměsí hmyzích proteinů a zrychluje také výzkum pěstování masa pomocí kultivace zvířecích buněk.

Několikanásobná bariéra v cestě za vakcínou. Praha má plán pro lidi bez domova, stát podle ní zaspal

Číst článek

Právo

Plně naočkovaných proti koronaviru je v Česku 40 až 50 procent lidí bez domova. V Ostravě dokonce 60 procent. Tématu se věnuje deník Právo, který čerpá z průzkumu Armády spásy v Praze, Brně, a právě i Ostravě.

Pravidelným testováním na covid-19 pak v nízkoprahových centrech a noclehárnách prochází v průměru polovina bezdomovců. Ve městech s nižší proočkovaností chodí pravidelně na testování na koronavirus až 90 procent lidí bez domova.

Podle ředitele sociálních služeb Armády spásy Jana Františka Krupy data dokazují, že bezdomovci ohledně covidu nepředstavují pro společnost vyšší riziko než zbytek společnosti. Rozhodující je hlavně jednoduchý přístup k očkování, a ideální by byla i ordinace v každém větším nízkoprahovém centru.

Zuzana Machálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme