Německé potravinové banky se o zboží dělí s českými. Do Prahy týdně přivezou tisíc kilogramů jídla

Špatná etiketa nebo promáčknutý obal. I to jsou důvody, proč výrobci nepošlou jinak bezproblémovou a jedlou potravinu na trh. Pokud chtějí, můžou ji darovat potravinovým bankám nebo neziskovým organizacím. V Česku to zatím není úplně rozšířená praxe, na rozdíl například od sousedního Německa. Potravinové banky tak navázaly spolupráci. Jak vypadá, zmapoval Radiožurnál.

Praha/Drážďany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2. Kromě běžných dodavatelů z potravinových řetězců dostábá nyní Potravinová banka i jídlo ze skladů školních jídelen, restaurací a hotelů.

Saská potravinová banka má své sklady vedle tramvajové točny na okraji Drážďan (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jezdím jednou za týden do Drážďan na skladiště a zpátky. Bude to nějakých 300 kilometrů cesty,“ říká řidič Serhij, který pracuje pro Potravinovou banku pro Prahu a Středočeský kraj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý díl seriálu o plýtvání potravinami

Saská potravinová banka má své sklady vedle tramvajové točny na okraji Drážďan.

„Tohle všechno pojede do Prahy. Je tam pizza, mražená zelenina, jogurt s müsli, multivitamínové džusy, sušenky, jablka, veganské ovesné nápoje,“ popisuje Dietmar Haase, logistik saské potravinové banky.

Supermarkety potravinové banky tolik nezásobují, většina zboží přijde od výrobců. „Dovezou nám kamion plný zboží a my si ho rozdělíme na to, co nejvíce potřebujeme, na konzervy a zbytek,“ vysvětluje Haase.

Prošlé, ale poživatelné

O patro níže se v dalších skladech nachází jablka, mandarinky a pomeranče, ale také konzervy a čaje. Okolo se nachází krabice potravin, které jsou jedlé, ale nesplňují jiné podmínky pro to, aby mohly být nabízeny v obchodě. Například adventní kalendáře se už neprodávají, protože je dávno po vánoční sezoně.

„Jídlo nám dají třeba proto, že v něm není správný poměr ovoce. Nebo na jogurtových nápojích vyrobených pro Čínu není etiketa v němčině, takže se tu nemohou prodávat. Některé potraviny je zase po datu trvanlivosti, ale je to otestované a máme certifikát, že jsou stále poživatelné,“ říká Haase.

Palety připravených potravin o hmotnosti 1000 kilogramů míří následně do české dodávky. Zboží v Praze zbývá už jen složit a roztřídit. 

Česko neví, kolik potravin končí v koši. Ministr chce do roku 2030 o polovinu omezit jejich vyhazování

Číst článek

Pokud to přijde vyloženě z potravinové banky, tak je to rozhodně mnohem více roztříděné a připravené na další výdej než věci z řetězců. To se musí přebrat a zjistit, co je použitelné,“ popisuje český skladník Michal.

Potraviny jsou následně přesunuty do skladu Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj. Poté zamíří k lidem a k organizacím, které potravinovou pomoc využívají. 

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme