Vysoce postaveného důstojníka obžalovali z vážného zločinu, přesto dál šéfuje policii v Benešově

Více než tři roky čelí obvinění kvůli manipulacím se zakázkami. Teď ho vyšetřovatelé policejní inspekce kvůli vážnému zločinu posílají k soudu. Vysoce postavený středočeský policista Pavel Havránek však i přes to nadále vede policii Benešov. Stojí za ním středočeský policejní ředitel Václav Kučera, u něhož Havránek dříve pracoval jako náměstek. Vedoucí středočeské policie ho i přes obžalobu odmítá odvolat, bylo by to podle něj jen pouhé gesto.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf okresní policie v Benešově Pavel Havránek

Šéf okresní policie v Benešově Pavel Havránek | Zdroj: Policie ČR

Letos v únoru si benešovský policejní ředitel Pavel Havránek pochvaloval, jak se jeho podřízeným daří potírat a objasňovat zločin. Jemu samotnému ale hrozí, že kvůli údajným manipulacím se zakázkami za mřížemi stráví více než 10 let.

„Obžaloba byla podána 23. října 2017 k Městskému soudu v Praze. Týká se celkem šesti obviněných. Nejpřísnější kvalifikace je zneužití pravomoci úřední osoby ve třetím odstavci, byla tedy spáchána škoda velkého rozsahu, obžalovanému tak hrozí pět až 12 let odnětí svobody," uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Bývalý šéf pražských strážníků Kotrouš dostal za korupci šestiletý trest

Číst článek

Několik trestných činů

Skupinu ovšem vyšetřovatelé posílají k soudu i kvůli několika dalším trestným činům - část z nich se údajně odehrála ještě před přijetím nového trestního zákoníku, část až po jeho přijetí. Policie je tak musela kvalifikovat rozdílně.

„Podle starého trestního zákoníku se měli dopustit pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle nového je to zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušení povinnosti při správě cizího majetku," upřesnila mluvčí městského zastupitelství.

Vedle Havránka detektivové obžalovali také další zaměstnance policie, ti však - na rozdíl od něj - nejsou ve služebním poměru, před soudem se mají zpovídat i civilisté. V kauze přitom nejde o zakázky okresního formátu, obžaloba míří na výběrová řízení z doby, kdy Havránek působil jako ekonomický náměstek ředitele středočeské krajské policie. Škoda podle detektivů šplhá do milionů korun.

Ředitel Středočeské policie Václav Kučera | Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Havránkův nadřízený, ředitel středočeské policie Václav Kučera, je přesvědčen, že korupční aféra policii nepoškozuje. Havránka odmítl postavit mimo službu už když si na podzim 2014 vyslechl obvinění. Na svém názoru prý nemá co měnit ani po podání obžaloby.

'Odvolání by bylo jen gesto'

„Každou věc posuzuji individuálně. Ne každý trestně stíhaný policista je postaven mimo službu. On je na jiném postu a byl na něm ještě dřív, než ho začali stíhat. A důvody jasně stanoví zákon. Odvolat ho by bylo pouhé gesto, stav se tam nezměnil," vysvětluje Kučera svoje stanovisko.

Zároveň odmítá, že ochrannou ruku nad benešovským důstojníkem drží ze staré známosti. „Ne, ani náhodou. My jsme nikdy žádní kamarádi nebyli," reaguje Kučera.

Otázka je přitom na místě: Havránek se totiž před soudem bude zpovídat z manipulací se zakázkami z doby, kdy pracoval jako středočeský policejní náměstek.

„Příslušník musí být zproštěn výkonu služby na dobu, po kterou je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku, jestliže by jeho ponechání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jeho jednání.“

Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů

A Kučera byl tehdy jeho nejbližším nadřízeným - středočeskou policii vedl. Následně však povýšil na Policejní prezidium a Havránek zamířil do čela benešovské policie. Kučera se však po roce vrátil zpět do čela středočeské policie, a tak bylo případné postavení stíhaného expodřízeného mimo službu právě na něm.

'Porušuje zákon'

Podle bývalé středočeské policistky a nynější vedoucí Mobbing Free Institutu Petry Lhotákové, která případ sleduje a na Kučerův postup si stěžovala u ministra vnitra, však středočeský policejní ředitel porušuje ponecháním stíhaného podřízeného zákon.

„Podle zákona o služebním poměru měl být pan Havránek minimálně od sdělení obvinění postaven mimo službu nejen pro svou trestnou činnost, ale zejména pro porušení etického kodexu policie," je přesvědčena Lhotáková.

Poukazuje také na fakt, že v případě řadových policistů se tak téměř vždy po obvinění děje. Institut poukazuje na případ dvou řadových policistů ze Středočeského kraje, kteří byli v roce 2013 již při pouhém podezření ze spáchání trestného činu postaveni mimo službu.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme