Zeman odmítl jmenovat soudcem státního zástupce Bodláka, který dozoroval mimo jiné i ‚hradní‘ kauzy

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat soudcem státního zástupce Marka Bodláka, který dozoroval například případ skartace tajné zprávy o Vrběticích na Hradě. Bodlák nedávno odložil i podnět prezidenta, že během loňské hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici čelil pokusu o sabotáž a převzetí jeho pravomocí.

Praha (Aktualizováno: 12:34 14. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Marek Bodlák

Státní zástupce Marek Bodlák dozoroval například případ podivných skartací v prezidentské kanceláři | Foto: František Vlček | Zdroj: Profimedia

„S panem prezidentem jsem projednal další etapu jmenování soudců. Sdělil mi, že nejmenuje soudcem státního zástupce Marka Bodláka, včetně důvodů, proč se tak rozhodl. Jsem každopádně rád, že pan prezident jmenuje ostatní navržené kandidáty a že se jmenování nových soudců nebude zbytečně zdržovat,“ sdělil serveru Česká justice ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Blažkova slova pro Radiožurnál potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka s tím, že seznam soudců zítra na vládě předloží v nezměněné podobě. Je podle něj pak na prezidentovi, koho se rozhodne jmenovat. 

Čeští vyšetřovatelé spolupracují na případu Vrbětic s Brity. Přizvali policisty, kteří řeší otravu Skripala

Číst článek

Ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality VSZ v Praze Bodlák se měl stát soudcem Obvodního soudu pro Prahu 2. „Rozhodnutí mě úplně nepřekvapilo a beru jej jako odraz dosavadní kvalitní práce VSZ v Praze,“ řekl.

Radiožurnál oslovil i Hrad. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček ale zatím na dotazy neodpověděl. Pro server Česká justice pak mluvčí uvedl, že prezident se tak rozhodl kvůli kauze nákupů letounů CASA, ve které soudy po deseti letech osvobodili exministryni obrany Vlastu Parkanovou. „Důvodem je případ Vlasty Parkanové, který považuje pan prezident za mimořádně závažný. Není to žádný náhlý, okamžitý názor,“ řekl serveru Ovčáček.

Bodlák pak pro Radiožurnál svoji roli v kauze upřesnil s tím, že obžalobu schvaloval, nikoliv dozoroval. To bylo v gesci jiného státního zástupce. "Moje role v této kauze byla taková, že jsem aproboval obžalobu, kterou nadále považuji za důvodnou a kvalitně zpracovanou. Ostatně i nejvyšší státní zástupce po skončení trestního řízení uvedl, že trestní stíhání bylo důvodné,“ uvedl.

„Osobně jsem ve věci podal dvě stížnosti proti procesnímu postupu Obvodního soudu pro Prahu 6 - jednu proti rozhodnutí o vyloučení soudkyně z důvodu podjatosti, druhou proti vrácení věci státnímu zástupci k došetření. Oběma stížnostem Městský soud v Praze vyhověl, když se s mou argumentací zcela ztotožnil," dodal. 

Hradní kauzy

Bodlák dozoroval ale i hradní kauzy - třeba případ podivných skartací v prezidentské kanceláři. Pod jeho dozorem přišli na Pražský hrad policisté, aby si odnesli tajný dokument o tom, že za výbuchy ve Vrběticích stojí agenti ruské vojenské rozvědky GRU.

Chtěli  prověřit, jestli jsou na dokumentu určeném prezidentovi Zemanovi otisky prstů nebo stopy DNA někoho nepovolaného; tedy jestli se s ním neseznamovali lidé, kteří neměli oprávnění.

Nejbližší okolí prezidenta Miloše Zemana nemá náležitou bezpečnostní prověrku, aby se mohlo seznamovat s tajnými materiály – to platí nejen pro poradce Martina Nejedlého, ale i pro kancléře Vratislava Mynáře. Místo toho se kriminalisté dozvěděli, že byl dokument omylem skartován.

Prezidentova hospitalizace

Bodlák také nedávno odložil podnět prezidenta Miloše Zemana, že během loňské hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici čelil pokusu o sabotáž a převzetí jeho pravomocí.

Přijal bych odvolání Rakušana, kdyby ho Fiala navrhl, řekl Zeman. Podle něj nejde jenom o kauzu Dozimetr

Číst článek

Senát totiž tehdy uvažoval, že kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu použije ústavní článek 66, kdy část pravomocí prezidenta přejde na předsedu sněmovny a na premiéra.

„Poté, kdy státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze vyhodnotil podání, rozhodl, že se o podezření ze spáchání zločinu sabotáže v daném případě jednat nemůže,“ sdělil nedávno ČTK Bodlák.

Kancléř Vratislav Mynář tehdy uvedl, že považuje rozhodnutí státních zástupců za chybné a využije všechny opravné prostředky.

Kromě toho Vrchní státní zastupitelství v Praze také dozoruje případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány. Pražští žalobci dozorovali například případ šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře.

O dva dny později ale prezident Miloš Zeman udělil Balákovi milost, takže se podřízený hradního kancléře Vratislava Mynáře tříletému trestu vyhnul.

Šéf lesní správy Lány Balák ale ještě čelí ještě jedné obžalobě, kterou dozoruje vrchní státní zastupitelství. Případ souvisí s těžbou kamene v Lánské oboře. Kladenský soud Balákovi nedávno uložil peněžitý trest 870 tisíc korun a dvouletý zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Rozsudek není pravomocný.

Markéta Chaloupská, Jakub Mikel, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme