Zemřel animátor a výtvarník Zdeněk Smetana, autor Rákosníčka

V Praze dnes po dlouhé nemoci zemřel animátor a výtvarník Zdeněk Smetana. Byl autorem řady známých postav z televizních večerníčků, například Křemílka a Vochomůrky, Rákosníčka, Malé čarodějnice nebo Štaflíka a Špagetky. O úmrtí devadesátiletého umělce informovala jeho rodina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Smetana

Zdeněk Smetana | Zdroj: ČTK

Pohádkové postavy maloval Zdeněk Smetana už jako malý kluk po celé pavlači žižkovského činžáku, kde bydlel. Po válce začínal ve studiu animovaného filmu Bratři v triku pod vedením Jiřího Trnky.

„Do dějin českého animovaného filmu vstoupil naprosto perfektním rock-and-rollovým číslem v celovečerním filmu Eduarda Hofmana Stvoření světa, to bylo v roce 1958,“ popisuje pedagog katedry animovaného filmu FAMU Jiří Kubíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel animátor a výtvarník Zdeněk Smetana. Natáčel o něm Jan Herget

Od konce 60. let se Smetana věnoval výhradně pohádkám pro děti. Jeho prvním večerníčkem byly Pohádky z mechu a kapradí. Postavičky Křemílka a Vochomůrky vznikaly těžko.

„Dalo mi to tolik práce, že jsem snad půl roku vyhazoval papíry. Oni se najednou vyloupli. Bydlím na zahradě a kolem mě je vše, co je v těch pohádkách je,“ vzpomínal Smetana.

Diváci si večerníčky Zdeňka Smetany pamatují nejen díky jejich výtvarné podobě, ale i díky muzice. Často ji skládal Jaroslav Celba. Vytvořil mnoho hudebních motivů, které na sebe tóninami i rytmem navazovaly. Režisér si je pak už jen vybíral podle atmosféry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel animátor a výtvarník Zdeněk Smetana, autor Rákosníčka. Vzpomínal na něj pedagog katedry animovaného filmu FAMU Jiří Kubíček

Zdeněk Smetana nakreslil a zfilmoval mnoho úspěšných seriálů. Třeba Štaflíka a Špagetku, Radovanovy radovánky, Kubulu a Kubu Kubikulu nebo Rákosníčka.

Za svůj život natočil podle Kubíčka zhruba 195 nejen kreslených filmů. Koncem osmdesátých let výtvarník výrazně zvolnil.

„U každého bílého domku seděl bílý dědek, demižon vína u nohy a koukal. Tehdy jsem si řekl: To je vyvrcholení života! Já blbec se furt honím, ze života nic nemám,“ popsal okamžik z dovolené na Krétě, po které téměř ze dne na den vystoupil z pracovního vlaku. Výtvarnému umění sice úplně vale nedal, od té doby ale tvořil především volnou grafiku.

Za animované večerníčky získal Zdeněk Smetana mnoho cen, například Zlatého Medvěda, Cenu londýnské akademie za nejlepší film roku a v roce 2014 na třeboňském AniFestu cenu za celoživotní dílo.

„Chtěl bych říci dospělým, aby mysleli na to, že co do dětí vloží, to se jim s úroky bude vracet. Myslete tedy na děti,“ uvedl Smetana při převzetí ceny.

ČTK, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme