Zmodernizujeme železnici na hranicích, řekl Sobotka na jednání s ministerským předsedou Bavorska

Česko počítá s investicemi do modernizace železničního spojení mezi Plzní, Domažlicemi a česko-německou státní hranicí v letech 2019 a 2024. Po středečním jednání se svým bavorským protějškem Horstem Seehoferem to novinářům řekl předseda české vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Modernizace železnic na obou stranách hranice je jedním z hlavních témat česko-bavorské spolupráce. Seehofer o ní dnes jednal také s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) se 3. května v Praze setkal s předsedou bavorské vlády Horstem Seehoferem (vpravo).

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) se 3. května v Praze setkal s předsedou bavorské vlády Horstem Seehoferem (vpravo). | Zdroj: ČTK

„Informoval jsem dnes (ve středu - pozn. redakce) pana Seehofera, že Česká republika plánuje investice do spojení mezi Plzní, Domažlicemi a naší státní hranicí zejména v letech v 2019-2024,“ zmínil Sobotka konkrétní posun v tématu, o němž se Seehoferem jedná pravidelně. Středeční schůzka byla šestým setkáním obou politiků během Sobotkova mandátu. „Stojíme také o to, aby investice probíhaly i na bavorské straně,“ dodal český premiér.

Kromě železnice se premiéři zabývali vzájemnými obchodními vztahy, jednali o spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a digitalizace. Předsedové vlád hodnotili také první rok Česko-německého strategického dialogu.

Seehofer se během středy setkal i s dalšími českými politiky. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v souvislosti se Seehoferovou návštěvou poznamenal, že jedním ze zásadních témat je věda a výzkum. „To, že s Německem je výměna velká, je dáno především Bavorskem a Saskem. I v rámci česko-německého strategického dialogu jsme v oblasti vědy a výzkumu nejdále,“ řekl novinářům.

Premiér Bohuslav Sobotka a předseda bavorské vlády Horst Seehofer (vlevo) vystoupili 3. května v Praze na společné tiskové konferenci po jejich setkání. | Foto: ČTK

Připomněl snahu o zastoupení Fraunhoferovy společnosti, která se zaměřuje na aplikovaný výzkum, v Česku. „Podepsali jsme memorandum, které je prvním krokem pro to, abychom nalezli místo, kde by sídlila. Velmi nadějné je Brno, které má velmi dobrou tradici i velmi dobrou infrastrukturu,“ uvedl Bělobrádek.

Dopoledne se Seehofer setkal s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). Také jejich jednání se týkalo dokončení modernizace vlakové trati mezi Prahou a Mnichovem. Oba politici vyjádřili přesvědčení, že velmi dobrý rozvoj česko-bavorských vztahů na hospodářské úrovni a v oblasti přeshraniční spolupráce bude pokračovat.

Česko-bavorským obchodním vztahům se ve středu věnovali také ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) a bavorská místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství, médií, energetiky a technologií Ilse Aignerová. Havlíček po jednání uvedl v tiskové zprávě, že Bavorsko je pro Českou republiku inspirací v oblasti digitalizaci průmyslu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme