Zvířecí záchranka funguje v Praze a okolí už 15 let

Záchranná služba pro člověka je dnes běžnou součástí zdravotní péče. Záchranka pro zvířata však obvyklá není a o jejích službách nevědí často ani dlouholetí chovatelé psů nebo koček. Vědět, na koho se obrátit, poté co se zvíře popere nebo zraní, může přitom zachránit život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I podobné čivavě dokázali zvířecí záchranáři pomoci

I podobné čivavě dokázali zvířecí záchranáři pomoci | Foto: Martin Smrček

Záchranná služba pro zvířata funguje v Praze a okolí 15 let, za tu dobu zachránila desetitisíce zvířat – většinou psů a koček.

Na majáček a výstražnou sirénu většina řidičů nereaguje. „To se stává často. Jsou schopní převálcovat i hasiče,“ říká spolumajitelka zvířecí záchranky Ivana Bidlová-Janků, zatímco přijíždíme do cíle, do Nechanic na Benešovsku. Luxusní malá vilka na okraji vesnice působí tiše a osaměle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pomáhá veterinární záchranná služba?

„Dala jsem ho na polštář. Je hrozně malinkej. Je mu asi pět měsíců, váží asi 750 gramů,“ pláče žena. Štěně čivavy, které spadlo ze čtyř metrů na dlažbu, leží u bazénu na polštáři. Veterinářka chce od majitelky psa láhev s teplou vodou, která by podchlazené zvíře zahřála.

„Páteř vypadá v pořádku, ale centrální nervový systém ne. Má těžký otřes mozku,“ konstatuje záchranářka. „Oblečte se, vezměte si také kartu nebo nějaké finance. Potřebujeme, abyste s námi jela do nemocnice,“ obrací se na majitelku psa.

„Pořád na něj mluvte. Můžete říkat i úplné nesmysly, to je jedno. Hlavně musíte neustále mluvit,“ povzbuzuje Ivana Bidlová-Janků uplakanou ženu při cestě do nemocnice.

Zanedlouho jsme dorazili do veterinární nemocnice v Praze 4, kde záchranářka informuje veterináře o stavu zraněného psa. „Je mu 5 měsíců a dopadl na beton ze 4 metrů. Je malý a nepřibírá, takže bude mít i jiné problémy,“ nastiňuje.

Veterinářka ošetřuje zraněného psa (ilustrační foto) | Foto: PET-MEDIC

Převoz zraněného nebo nemocného zvířete stojí u pražské zvířecí záchranky 550 korun, vyšetření v nemocnici, kterému jsme právě teď svědky, jako jsou třeba rentgen nebo sono, mohou přijít až na 3.000 korun, každý den strávený v nemocnici pak stojí 1.500 korun.

„V tuto chvíli vypadá zvíře velmi přiměřeně. Není v dobrém stavu, je trochu ospalé, ale mohlo by to být i mnohem horší,“ vysvětluje veterinář majitelce čivavy. „Máme před sebou 24–48 hodin, kdy může přijít další krize.“

Krize však naštěstí nepřišla a pětiměsíční štěně čivavy pád ze 4 metrů na dlažbu jako zázrakem přežilo. Ne vždy končí podobné úrazy dobře – už jen proto, že majitelé zvířat často neumějí svým čtyřnohým přátelům poskytnout první pomoc.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme