Z Afghánistánu do Itálie. Dívka z obálky National Geographic získala uprchlické vízum

Afghánská dívka Sharbat Gulová, kterou v 80. letech uveřejnil na obálce časopis National Geographic, získala uprchlický status v Itálii. Nyní 49letá žena znovu opustila Afghánistán kvůli srpnovému převzetí moci nábožensko-politickým hnutím Tálibán, během jehož vlády by jí hrozilo nebezpečí. Podle oficiálního prohlášení status Gulové nabídnul přímo italský premiér Mario Draghi.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvětšenina fotky Sharbat Gulové v muzeu, kterou v roce 1984 vyfotil Steve McCurry

Zvětšenina fotky Sharbat Gulové v muzeu, kterou v roce 1984 vyfotil Steve McCurry | Zdroj: Reuters

„Odpovídáme na žádosti civilistů a členů humanitárních organizací o pomoc, na jejíž nutnost po srpnových událostech v Afghánistánu upozorňují. Vyslyšeli jsme prosbu Sharbat Gulové o pomoc s opuštěním země,“ stojí ve zveřejněném vládním prohlášení.

To také uvádí, že se nejedná o poslední pomoc afghánským obyvatelům: „Přesun Gulové je organizován v kontextu širšího kontextu programu evakuace afghánských obyvatel, a také plánu vlády na jejich přijetí a integraci.“

The iconic Afghan 'girl with the green eyes' from the cover of the 1985 National Geographic has fled the Taliban.

+ She has been given a safe haven in Italy.

Read More: trib.al/oKalnTG

21:51 – 25. 11. 2021

5415 21380

Podle CNN se Gulová již nachází v Římě. Zda uprchlické vízum dostala i její rodina, vláda nezmínila.

Uprchlice s neuvěřitelným pohledem

Náboženská směrnice Tálibánu: nevysílat pořady, kde vystupují ženy, novinářky jen s islámským závojem

Číst článek

Gulová se stala slavnou po zveřejnění fotografie, kterou pořídil Steve McCurry v uprchlickém táboře na afghánsko-pákistánské hranici. „Měla odzbrojující, neuvěřitelný pohled. Ale tehdy se fotilo na film, kolem byl dav lidí a bál jsem se, že se fotografie nepovede,“ popsal příběh za fotografií McCurry.

O dívce následně skoro 20 let nikdo neslyšel, snahy o její identifikaci selhávaly. Podařila se až v roce 2002, podle listu Guardian ji znovuobjevil právě fotograf McCurry.

Devětačtyřicetiletá Afghánka žila následně v Pákistánu, ze kterého ji ovšem v roce 2016 tamní autority deportovaly do sousedního Afghánistánu za údajné falšování pákistánského občanství. Po převzetí moci Tálibánem žádala Gulová o pomoc s emigrací evropské státy.

Timon Láska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme