Zoufalství na kábulském letišti trvá, k evakuačním letadlům se stále snaží dostat stovky lidí

  • Na letišti v Kábulu narůstá zoufalství těch, kteří se snaží dostat ze země na palubách evakuačních letů. U vchodu do civilní části letiště se stále tísní stovky lidí, napsala s odvoláním na svědky agentura DPA.
  • Od doby, kdy Kábul obsadilo islamistické hnutí Tálibán, bylo z tamního letiště evakuováno přes 18 tisíc lidí. Pro agenturu Reuters to uvedl blíže nejmenovaný zástupce NATO.
  • Členové povstaleckého hnutí Tálibán chodí ode dveří ke dveřím, hledají bývalé spolupracovníky zemí NATO a svržené afghánské vlády a vyhrožují jejich rodinným příslušníkům. Podle serveru BBC News to uvádí zpráva norského Centra Globální analýzy RHIPTO, které zpracovává zpravodajské informace pro OSN.

Kábul (Aktualizováno: 23:41 20. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Tálibánu překročili hranice afghánské metropole v neděli

Vojenskou část kábulského letiště spravuje americká armáda, civilní část má pod kontrolou Tálibán | Zdroj: Reuters

Příslušníci radikálního hnutí Tálibán střílejí do vzduchu ve snaze přimět lidi, aby odešli. Ve zbytku afghánské metropole ale při příležitostí pátečních modliteb panuje klid, informovala agentura AP, podle které se život v Kábulu pro některé Afghánce vrací k normálu.

Páteční modlitby prý byly poklidné. Nepotvrdily se obavy, že bude Tálibán hlídat vstupy do mešit nebo prosazovat striktní pravidla oblékání, jako tomu bylo při jeho předchozí vládě na konci tisíciletí. V některých mešitách se objevilo více lidí, než je obvyklé, píše AP.

Agentura Reuters později citovala zástupce Tálibánu, jenž řekl, že se hnutí nesnaží zadržet lidi, kteří chtějí odcestovat. „Vracíme jenom ty, kdo nemají platné cestovní doklady a kteří násobí chaos u vstupu na kábulské letiště,“ tvrdil tento zdroj.

TÁLIBSKÁ KONTROLA

Po celém Kábulu se však objevila kontrolní stanoviště Tálibánu. Radikálové prohledávají vozidla a kontrolují dokumenty. Někteří tálibové hlídkují i z automobilů.

Někteří spojenci i nadále udržují letecké mosty a snaží se z kábulského letiště dostat kromě svých lidí také Afghánce, kterým hrozí nebezpečí. Situaci ale komplikuje blížící se 31. srpen - do tohoto data chtějí Spojené státy ukončit stahování jednotek ze země - i nevyzpytatelné chování Tálibánu. Americký prezident Joe Biden ve středu prohlásil, že USA nenechají na holičkách žádného svého občana, a to i za cenu, že američtí vojáci zůstanou v Kábulu i po srpnu.

Vítězství Tálibánu jako voda na mlýn islamistům. Hrozí posílení Al-Káidy i radikálních skupin v Africe?

Číst článek

„Situace na kábulském letišti je extrémně zmatená. U bran se opakovaně odehrávají nebezpečné situace a ozbrojené spory. K letišti je nyní přístup. Někdy se však bez většího upozornění brány uzavřou, i proto, že se na letiště snaží dostat tolik lidí se svými rodinami. Bohužel nemůžeme dopředu informovat, kdy budou brány otevřené,“ upozornila tamní německá ambasáda.

Vojenskou část kábulského letiště spravuje americká armáda, která dohlíží na evakuaci cizinců i jejich afghánských spolupracovníků. V této části, kterou na začátku týdne zaplavily davy lidí snažící se opustit zemi, je nyní běžný provoz. Civilní část mezinárodního letiště má pod kontrolou Tálibán.

Český premiér Andrej Babiš ve čtvrtek oznámil, že české evakuační mise z Afghánistánu jsou u konce. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek následně uvedl, že by mohli být jednotlivci s vazbami na Českou republiku z Kábulu převezeni s pomocí spojenců.

Intenzivní pátrání

Tálibové také zintenzivnili pátrání po bývalých spolupracovnících západních zemí, ačkoli hnutí opakovaně slibuje, že se nikomu nebude mstít a nechce si vytvořit žádné vnitřní nebo vnější nepřátele. Řada západních expertů a politiků se však obává, že se jejich postoje příliš nezměnily od 90. let minulého století, kdy vedli v Afghánistánu represivní islamistický režim.

„Tálibán zintenzivňuje pátrání po všech jedincích a spolupracovnících minulého režimu, a když se jim to nepovede, zaměřují se na jejich rodiny, které zatýkají a trestají podle své interpretace práva šáría,“ uvádí zpráva. „Ve zvlášť velkém ohrožení jsou jedinci v ústředních pozicích v armádě, policii a vyšetřovacích jednotkách,“ pokračuje dokument.

Tálibán si podle norských expertů vede seznam lidí, které se snaží najít. Podle šéfa organizace, která zprávu vypracovala, je přitom každý člověk na seznamu ve velkém nebezpečí, protože není vyloučeno ani to, že je začnou tálibové hromadně popravovat.

tzr, Zdeněk Novák, ere, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme