Návštěvu afrických lídrů na Ukrajině narušil letecký útok. Kyjev tvrdí, že sestřelil šest střel Kinžal

Bývalý ugandský premiér Ruhakana Rugunda, zambijský prezident Hakainde Hichilema, senegalský prezident Macky Sall, komorský prezident Azali Assoumani, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa a egyptský premiér Mustafa Madbuly v Buči | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila nad Ukrajinou šest nadzvukových balistických střel Kinžal a šest střel s plochou dráhou letu Kalibr, uvedly v pátek kolem poledne podle agentury Unian ukrajinské vzdušné síly. Do Kyjevské oblasti v pátek dorazila delegace afrických lídrů, mezi nimiž jsou prezidenti Jihoafrické republiky, Senegalu a Zambie.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký poplach byl v pátek kvůli ruským střelám vyhlášen postupně prakticky po celé Ukrajině včetně Kyjeva, jehož starosta Vitalij Kličko informoval o výbuchu v jedné ze čtvrtí poblíž centra. Obyvatelé metropole kromě toho zaznamenali zvuky aktivované protivzdušné obrany, uvedl server Ukrajinska pravda.

Delegace afrických lídrů zamířila do Buči u Kyjeva, informovala agentura AFP. Kancelář jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy předtím na twitteru informovala o jeho příjezdu na nádraží Nemišajeve, asi 20 kilometrů od Kyjeva.

Blokování rádií i raket s GPS. Ukrajinský útok komplikují ruské nástroje elektronické války

Číst článek

Ramaphosa se má v pátek spolu s prezidenty Senegalu, Zambie a Komor a zástupci Konžské republiky, Ugandy a Egypta setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. V sobotu pak s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Svoji cestu na Ukrajinu a do Ruska afričtí lídři popisují jako mírovou misi. Jednat se chystají mimo jiné o černomořské obilné dohodě. Agentura DPA dříve připomněla, že mnoho afrických zemí je závislých na vývozu obilí a hnojiv z Ruska a Ukrajiny a obávají se dalšího zvýšení cen.

Jihoafrická republika čelila dříve kritice za svůj proruský postoj a podezření, že dodává Moskvě zbraně. Letos v srpnu bude hostit summit rozvíjejících se ekonomik BRICS, na který je pozvaný i Putin.

Jihoafrická republika ale v této souvislosti řeší problém, který vyplývá z faktu, že Mezinárodní trestní soud (ICC) na ruského prezidenta vydal zatykač. Africká země je členem ICC a čelí tlaku, aby Putina zatkla, pokud by na summit přijel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme