Na Bagdádího smrti nezáleží, říkají oběti Islámského státu. Obavy mají z jeho nástupce

Takzvaný Islámský stát jim vzal blízké a zničil vše, co měli. Ani po smrti Abú Bakra Bagdádího – vůdce, který v roce 2014 ohlásil vznik chalífátu na dobytém území v Sýrii a Iráku – ale nemají pocit zadostiučinění. Oběti samozvaného Islámského státu cítí rezignaci i rozhořčení, že pokoření Bagdádího přichází příliš pozdě. Radikálové z nejrůznějších zemí mezitím slibují věrnost jeho nástupci. Co se o něm zatím ví?

Damašek/Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořící portrét abú Bakra Bagdádího na demonstraci šíitů (ilustrační snímek z června 2017).

Hořící portrét abú Bakra Bagdádího na demonstraci šíitů (ilustrační snímek z června 2017). | Zdroj: Profimedia

„Jsem velmi, velmi šťastný, že byl Abú Bakr Bagdádí zabit. Za všechno, co se stalo mně a mé rodině, byl zodpovědný právě on,“ říká pro server Middle East Eye (MEE) Mohamed Šamrí, šestadvacetiletý Arab z města Sindžár. Jeho rodina přišla kvůli Islámskému státu o střechu nad hlavou a dodnes se nemohla vrátit ani do rodného města.

Arabista: Islámský stát otevřel Pandořinu skřínku, která se jen těžko zavře. Jeho propaganda stále žije

Číst článek

Zprávy o smrti Bagdádího Šamrího hluboce zasáhly, mezi zpovídanými je ale jen jedním z mála. Jak naznačují rozhovory Middle East Eye s oběťmi Islámského státu, které kvůli řádění této teroristické organizace přišly o blízké, domovy i majetek, většina z nich cítí určitou rezignaci a některé z nich zprávám o úmrtí dosavadního vůdce islamistů ani nevěří.

„Nejsem z toho ani šťastný, ani smutný. Vůbec na tom nezáleží,“ říká pro MEE Hasan, jeden z poručíků iráckých speciálních sil.

V boji proti islamistům ztratil mnoho kolegů, včetně 18 blízkých přátel. Pro MEE každého z nich vyjmenoval, nakonec se zastavil u Aliho – kamaráda, který byl před válkou šéfkuchařem a údajně i talentovaným zpěvákem.

„Bagdádí byl jen jeden muž z Iráku, stálo za ním ale něco mnohem většího. Když vidíte, čeho všeho Islámský stát dosáhl, není možné, aby to byla práce jediného muže nebo jedné země,“ říká s tím, že do vytvoření samozvaného Islámského státu se zapojila celá řada zemí.

Jak navíc Hasan popisuje, někteří Iráčané včetně něho věří tomu, že Bagdádí byl jen americkou loutkou – v roce 2004 totiž strávil deset měsíců v detenčních střediscích, která měly na povel právě síly Spojených států. „Je toho hodně, co stále nevíme, a Bagdádí možná ani není mrtvý,“ dodává.

Dopadení přichází pozdě

Zatímco u většiny vládne nadšení a některé svírají pochybnosti, zda je Bagdádí skutečně mrtvý, jiní jsou rozhořčeni, že na jeho dopadení museli čekat tak dlouho. Je mezi nimi i křesťan Rami Dinha ze severoiráckého města Karakoš – smrt islamistického vůdce přichází pozdě, přesto jde podle něj o zásadní obrat.

Příběh o dopadení nejhledanějšího teroristy. USA Bagdádího identifikovaly díky spodnímu prádlu

Číst článek

„Bagdádí byl zodpovědný za to, že jsme kvůli jeho terorismu a ideologii museli opustit naše města,“ říká pro Middle East Eye pětadvacetiletý křesťan.

Důvod k oslavám ale podle něj zatím není. „Víme, že Islámský stát a jeho teror v oblasti zůstanou. Stále tu jsou spící buňky, které mohou provádět útoky, kdykoliv najdou to správné prostředí,“ dodává mladík, podle kterého mají křesťané v jeho okolí nyní strach z nového povstání „Islámského státu“.

Důvodem je i představení Bagdádího nástupce – Abú Ibráhíma Hášimí Kurajšího.

Jméno organizace prozradila minulý čtvrtek. Od té doby se dočkal podpory několika prvních spřízněných islamistických buněk působících mimo Irák a Sýrii – věrnost mu slíbili radikálové z Egypta, Bangladéše a Somálska. Přesto svět ví o postavě nového „chalífy muslimů“ jen malé střípky.

Kdo je Kurajší?

Abú Ibráhím Hášimím Kurajší nefiguruje na seznamu známých vůdců této organizace, bližší informace o jeho minulosti proto chybí. Odborníci však upozorňují, že nástupce Bagdádího mohl přijmout nové jméno, bezpečnostní experti a tajné služby tak možná Kurajšího znají.

Jak pro Middle East Eye vysvětluje odborník na terorismus z Queens University v Kanadě Amarnat Amarasingam, jméno „Kurajší“ naznačuje, že by nástupce měl mít k výkonu své funkce všechny předpoklady.

Nejistý osud dětí islamistů v Sýrii. Evropa od nich dávala ruce pryč, turecká ofenziva ale přinesla zlom

Číst článek

„Nový vůdce vybraný Islámským státem má všechny vlastnosti, které bychom měli očekávat: zdá se, že má nějaké zkušenosti z bojů, je považován za náboženského učence a je z linie Kurajší,“ vysvětluje kanadský politolog. Ke kmeni Kurajšajovců, který je úzce spřízněn s prorokem Mohamedem, se přitom hlásil i jeho předchůdce Bagdádí.

Podle odborníka kanadské univerzity se nyní zpravodajci budou jistě snažit vypátrat o Kurajším víc informací, zároveň ale upozorňuje, že například Bagdádí se za devět let u moci objevil v propagandistických plátcích Islámského státu jen třikrát.

„Pokud bude nový lídr tento trend udržovat, možná se toho moc nedozvíme ani o něm. Myslím si však, že pokud chce Islámský stát ukázat, že jde o hladký přechod, bude muset v nejbližší době učinit věcné prohlášení,“ míní Amarasingam.

Další výstup Kurajšího, který na první nahrávce zatím jen pohrozil Spojeným státům kvůli smrti Bagdádího, možná přijde brzy.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme