Soud v Barmě poslal bývalého poslance do vězení na 173 let. Viní ho z terorismu

Soud v Barmě poslal na 148 let do vězení Win Myin Hlaina, bývalého poslance Národní ligy pro demokracii, jejíž vláda v čele s političkou a držitelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byla svržena při loňském vojenském převratu. Soud shledal Win Myin Hlaina vinným z terorismu.

Rangún Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už v předchozích soudních procesech byl tento politik odsouzen k 25 letům vězení, kde by tak měl po nejnovějším verdiktu strávit celkem 173 let, informovala ve čtvrtek televizní stanice Al-Džazíra.

Vojenský tribunál v Barmě uložil Su Ťij další tři roky. Svržená vůdkyně už dostala 26 let za mřížemi

Číst článek

Trest pro dvaapadesátiletého Win Myin Hlain je zřejmě nejdelším trestem vězení, jaký dosud soud barmského vojenského režimu vynesl nad kterýmkoli členem Národní demokratické ligy či její vlády. Nejméně čtyři političtí aktivisté, kteří byli shledáni vinnými z terorismu, byli popraveni.

Strana v prohlášení zveřejněném letos v květnu uvedla, že od převratu v únoru 2021 bylo zatčeno 917 činitelů a jejích členů. 701 z nich stále vojenská junta vězní. Sama Su Ťij už stanula několikrát před soudem kvůli různým obviněním a byla odsouzena celkem k 26 letům vězení.

Podle jejích stoupenců jsou všechna obvinění proti ní vykonstruovaná s cílem diskreditovat ji a zabránit jí v účasti v příštích volbách, které se podle slibu vládní junty mají konat příští rok. Politické procesy jsou v Barmě uzavřené veřejnosti a nelze tak získat informace o důkazech, které jsou u soudu použity.

Facebook selhal při kontrole nenávistného obsahu, který vedl k vyhlazování Rohingů, uvedla Amnesty

Číst článek

Armádou ovládaný deník Nové globální světlo Myanmaru loni napsal, že Hlain velel jednotce Lidových obranných sil a shromažďoval zbraně a výbušniny pro „teroristické činy s cílem podkopat mír a stabilitu státu“.

Od loňského násilného potlačení mírových protestů proti vojenskému puči vede barmská junta krvavou kampaň proti svým odpůrcům, která si podle místní neziskové organizace AAPP vyžádala více než 2400 obětí z řad civilistů. Zatčeno bylo nejméně 16 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme