‚Lepší být spolu, než sami.‘ Brexit odradí ostatní členské země od odchodu z EU, věří unijní vyjednavač

Do konce takzvaného přechodného období, po kterém Velká Británie definitivně opustí Evropskou unii, zbývají poslední dva dny. Díky uzavření dohody o budoucích vztazích se podařilo zabránit tvrdému nárazu a chaotickému návratu obchodních překážek, tomu ale předcházela často velmi tvrdá vyjednávání. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier nicméně věří, že dramatické rozhovory přesvědčily evropské politiky i voliče, že odchod z EU není dobrý nápad.

Brusel/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michel Barnier vedl za EU vyjednávání  brexitu

Michel Barnier vedl za EU vyjednávání brexitu | Zdroj: Reuters

„Tato jednání posílila přesvědčení lídrů a občanů, že je lepší být spolu, než sami,“ prohlásil v nedělním rozhovoru pro deník Le Figaro Michel Barnier, který se jako společný vyjednavač zemí Evropské unie velkou měrou zasadil o uzavření dohody o budoucích britsko-evropských vztazích.

Pobrexitová dohoda Evropské unie s Velkou Británií je hotová. Co se od 1. ledna změní?

Číst článek

„Jsou tu skutečné rozdíly mezi členskou zemí a třetí zemí. Uvidíme to velice brzy,“ varoval diplomat, podle kterého by se celá Evropská unie měla z brexitu poučit a začít víc zohledňovat obavy občanů.

Podobné hlasy se v Evropě ostatně ozývají už od referenda z června 2016, v němž Britové o odchodu z Evropské unie rozhodli. Následné průzkumy veřejného mínění nicméně ukázaly, že s brexitem důvěra lidí v Evropskou unii naopak vzrostla.

Že se unie těší stále větší podpoře jejích občanů, vyplynulo například z průzkumu Eurobarometr zveřejněného v létě 2019. Tehdy se důvěra obyvatel v Evropskou unii a její instituce dostala na nejvyšší úroveň za posledních pět let.

Přestože Česko zůstává jedním z nejvíce skeptických národů vůči unii, i v tuzemsku podpora EU roste. Podle výsledků Eurobarometru publikovaných začátkem letošního roku důvěra Čechů poskočila z 32 na aktuálních 39 procent.

Náročný závěr

Po měsících náročných rozhovorů dospěli unijní a britští vyjednavači k dohodě v hodině dvanácté, přesněji na Štědrý den. V pondělí pak dokument o nastavení budoucích vztahů jednomyslně podpořily také členské země, britský parlament ji má schvalovat ve středu.

Dohoda o brexitu přináší úlevu, říká vyjednavač Barnier. Co bude po konci jednání dělat, neupřesnil

Číst článek

Ještě v polovině prosince přitom vrcholní politici hovořili o tom, že jako pravděpodobnější vidí krach rozhovorů než uzavření dohody. Nakonec se však vyjednávačům podařilo dospět ke smlouvě, která odvrátila hrozbu plošného zavedení cel.

Právě závěrečná fáze rozhovorů byla podle Barniera nejnáročnější.

„Na pokraji rozchodu jsme byli několikrát. Před měsícem v Londýně, později v Bruselu i během telefonického rozhovoru mezi (šéfkou Evropské komise) Ursulou von der Leyenovou a (britským premiérem) Borisem Johnsonem,“ uvedl v rozhovoru pro Le Figaro s tím, že právě předsedkyně Komise hrála v odvrácení krize klíčovou roli.

Hlavní unijní vyjednavač připustil, že mezi Evropskou unií a Británií může v nadcházejících letech docházet ke sporům ohledně uplatňování dohody. Zároveň ale zdůraznil, že pokud Británie dohodu poruší – například odřízne přístup k jejím vodám nebo půjde proti pravidlům hospodářské soutěže – přijdou sankce.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme