Libanon chce zatknout kapitána lodi, která do Bejrútu přivezla explodovaný ledek. Hledá ho Interpol

Libanon v pátek oznámil, že chce zatknout zahraničního majitele a kapitána lodi, která do Bejrútu přivezla ledek, jenž tam v srpnu způsobil ničivou explozi. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Soudce stojící v čele vyšetřování požádal mezinárodní policejní organizaci Interpol, aby zadržela dva muže. Jejich jména nyní zveřejněna nebyla.

Bejrút Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Hasan Dijáb v prohlášení k občanům řekl, že Libanon postihla katastrofa, a požádal spřátelené země o pomoc

Premiér Hasan Dijáb v prohlášení k občanům řekl, že Libanon postihla katastrofa, a požádal spřátelené země o pomoc | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

V bejrútském přístavu 4. srpna vybuchly tuny špatně uskladněného dusičnanu amonného. Mohutná exploze si vyžádala zhruba 190 obětí na životech a kolem 6000 lidí zranila. Materiální škody způsobené výbuchem Světová banka vyčíslila na 4,6 miliardy dolarů (zhruba 106 miliard Kč).

Libanonská vláda v souvislosti s ničivým výbuchem podala demisi, oznámil premiér Dijáb

Číst článek

Podle starších informací byl kapitán plavidla MV Rhosus ruský občan, zatímco majitel lodi je Rus žijící na Kypru. Loď zakotvila v Bejrútu v roce 2013, aby naložila další část nákladu. Kvůli technickým potížím už ale nepokračovala v plavbě z Gruzie do Mozambiku. Až o rok později bylo z plavidla vyloženo zhruba 2700 tun ledku. Materiál byl následně nebezpečně uskladněn v přístavním skladu a nakonec letos v srpnu způsobil katastrofickou explozi. Plavidlo, které ledek přivezlo, bylo ve špatném stavu a v únoru 2018 se v přístavu potopilo.

Kapitán a majitel

Právní zdroj agentuře AFP sdělil, že libanonský soudce vydal dva zatykače na nepřítomné osoby, konkrétně na kapitána lodi Rhosus a jejího majitele. Podle stejného zdroje vyšetřovatelé v září vyslýchali majitele lodi na Kypru.

Srpnová exploze vedla k demisi vlády a dosud se nepodařilo sestavit nový kabinet. Neštěstí se zároveň stalo v době, kdy se Libanon potýká s nejhorší ekonomickou a finanční krizí za poslední desetiletí, následky pandemie či mnoho měsíců trvajícími protivládními demonstracemi.

Dosud bylo v souvislosti s bejrútským výbuchem zatčeno 20 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme