Část Berlína si zopakuje volby do spolkového sněmu. Opozice může zabodovat, vládní koalici ale neovlivní

Část Berlína si musí zopakovat volby do Německého spolkového sněmu. V úterý dopoledne to definitivně potvrdil Ústavní soud. Hlasování v roce 2021 provázely komplikace a tisíce lidí se tehdy ani nemohly dostat k urnám. Teď mají tedy dostat druhou šanci. Náhradní volby se uspořádají do dvou měsíců a hlasovat bude asi pětina celého Berlína.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reichstag

Rozložení sil ve sněmu se pravděpodobně výrazněji měnit nebude (ilustrační foto) | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Kvůli současným stranickým preferencím to vypadá, že opozice může zabodovat více. Rozložení sil ve sněmu se ale pravděpodobně výrazněji měnit nebude. Jde „jen“ o pár stovek okrsků a koaliční strany by si tak měly v parlamentu bez problému udržet většinu.

Německý prezident potvrdil nový volební systém. Hrozilo, že se poslanci nevejdou do parlamentu

Číst článek

Pro jednu z opozičních stran však půjde přinejmenším o zajímavou situaci. Levicová Die Linke se do Bundestagu dostala jen díky tomu, že předloni vyhrála ve třech volebních okrscích. To je v německém systému výjimka, díky které se straně automaticky přiznávají desítky křesel. Bylo velkým překvapením, když Die Linke nedosáhla ani na 5% hlasů, ale v okrscích třikrát vyhrála.

Hned ve dvou z těchto třech okrsků, které tenkrát Die Linke opanovala, se ale bude hlasovat znovu. Jestli v nich levice prohraje, všichni její poslanci se asi budou muset s Bundestagem rozloučit. A podle současných voličských preferencí by to mohlo být už nadobro.

Volební debakl v září 2021 způsobila kombinace dvou faktorů. Německo pořádalo velmi napínavé volby, ve kterých hledalo nástupce Angely Merkelové, na výhru si mysleli hned tři různé strany. A Berlín k tomu všemu na stejný den uspořádal obří běžecký maraton, kvůli kterému vypukl dopravní chaos.

Vítězové a poražení německých voleb: historický průšvih CDU/CSU, Scholzův triumf i oslabení extrémů

Číst článek

Celé město bylo v podstatě od rána do večera rozdělené, protože přes dráhu maratonu nesměla jezdit auta ani chodit lidé. Stovky volebních místností to v podstatě odřízlo. Komise se špatně připravily. V momentě, kdy jim došly hlasovací lístky, sice požádaly o doplnění zásob ze skladů, dodávky ale uvízly v kolonách.

Němci dostávají lístky vždy až před volební urnou, je tedy povinností místních komisí, aby jich měly dostatek. Na řadě míst se proto tvořily obrovské fronty, někde lidé před volebními místnostmi čekali i několik hodin a nakonec to stejně museli vzdát, lístky se na ně nedostaly.

Podle Ústavního soudu tím pádem stát připravil některé své občany o právo svobodně volit a musí zjednat nápravu. Mimochodem, už letos v únoru se podobně opakovaly berlínské regionální volby, protože ty dopadly možná ještě větším debaklem. Nyní se tedy nahradí i ty do Bundestagu, alespoň v okrscích, kde byla situace nejhorší.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme