Češi ve Venezuele zvažují návrat do vlasti. Obávají se zhoršování situace

Čeští krajané ve Venezuele mají zájem o návrat domů. Oslovili už české úřady, aby jim pomohly s přesídlením zpět do původní vlasti, pokud se bude situace v zemi dále zhoršovat. Venezuelou už několik měsíců zmítají nepokoje a prezident Maduro omezuje svobodu a demokracii. Krajanů žije v této latinskoamerické zemi na tři sta a přicházeli tam už od roku 1938.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelské pasy, o které už někteří krajané nestojí

Venezuelské pasy, o které už někteří krajané nestojí | Foto: Jorgeprz / Alamy | Zdroj: Profimedia

„Myslíme, že v příštích týdnech nebo měsících budou věci ve Venezuele horší. Je to stejné, jako když naše rodina musela jít pryč z České republiky, když přijeli Němci,“ říká pro Radiožurnál pan Miguel Osers, potomek z české židovské rodiny.

Ačkoliv Venezuela poskytovala útočiště českým židům už před druhou světovou válkou, prarodiče pana Miguela Oserse se ale tehdy vystěhovat nestihli. S velkým štěstím holokaust přežili a do Venezuely přišli až v roce 1949. Pan Osers je místopředsedou krajanského spolku a říká, že zdejší Češi, kterých je asi 300, uvažují o návratu domů. Někteří z nich se už obrátili na nejbližší českou ambasádu v Havaně.

Sesazená venezuelská prokurátorka Ortegová uprchla s manželem do Kolumbie

Číst článek

„Hodně zemí jako Portugalsko a Peru řeklo, že budou přijímat krajany. Tak my jsme se zeptali v Havaně.“ Podle slov pana Oserse krajané doufají, že jim český stát pomůže se adaptovat, především najít práci a bydlení.

Komise pro krajany v českém Senátu už dostala petici s prosbou o pomoc při návratu. Předseda komise - senátor Tomáš Grulich z ODS - říká, že český stát by se angažovat měl. „Nebezpečí tam je. Jestliže projevili přání přijet, Česká republika má povinnost vůči svým občanům, aby jim pomohla v návratu,“ říká.

Dobré zkušenosti

Česká diplomacie o hromadné snaze krajanů Venezuelu opustit zatím nemluví. Několik dotazů na možnosti přestěhování do vlasti už ale registrují. Ekonomická krize, která s sebou nese nedostatek potravin, zboží nebo i léků a zdravotnického materiálu, je podle velvyslance Vladimíra Eisenbruka jen jedním z důvodů. „Případné represe nebo konflikty mezi opozicí a režimem mohly dále eskalovat do té míry, že by tam mohla vypuknout občanská válka. Právě tady směřujeme, kdyby situace eskalovala, abychom byli připraveni reagovat a pomoct.“

Situaci sleduje i ministerstvo vnitra, které má integraci krajanů v Česku na starosti. O případném organizovaném přesídlení by podle jeho tiskového oddělení musela rozhodnout vláda. Úřad přitom poukazuje na dobré zkušenosti s přesídlením krajanů z Ukrajiny, odkud od roku 2015 přišlo na 600 krajanů.

Šárka Kuchtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme