České předsednictví zakončí party pod otevřeným nebem v Bruselu

Brusel se dnes roztančí podle rytmů české hudby. V centru Evropské unie se koná Česká street party - slavnostní zakončení českého předsednictví sedmadvacítky. Z Poděbrad také přiběhne študentský štafetový běh, který Švédům slavnostně předá poselství Jiřího z Poděbrad o spojené Evropě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veselí před českou ambasádou v Bruselu v roce 2008

Veselí před českou ambasádou v Bruselu v roce 2008 | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Skupiny Kryštof nebo Mig 21 - to jsou hlavní hvězdy České street party. Kromě hudby čekají na návštěvníky speciality z českých regionů nebo představení pouličního divadla.

Street party se původně měla konat v centru Bruselu na náměstí Grand Place. Praha nakonec zvolila skromnější prezentaci před českou ambasádou v ulici Rue Caroly, kde se už dvakrát česká streetparty konala.

Podle mluvčí ministra pro evropské záležitosti Michaely Jelínkové je důvodem menších rozměrů slavnosti hospodářská krize: "My jsme měli ambici udělat hodně slavnostní zakončení na Grnad Place. Potom ale přišla krize a v situaci, kdy skutečně ministr financí hlídá rozpočet velmi pevně, nám přišlo krajně nevhodné se pouštět do akcí, které možná jsou pěkné a uměli bychom je zvládnout v době velké prosperity, ale prostě do té krize se nehodí."

Do Bruselu také dorazili poutníci, kteří etapově prošli část trasy výpravy Jaroslava Lva z Rožmitálu. Ten se v roce 1465 vydal do evropských států s výzvou krále Jiřího z Poděbrad k vytvoření unie katolických států. Čeští turisté se v jeho stopách letos vydali z Blatné do Bruselu.

10 člennou skupinu českých turistů přivítá jako zástupce Evropské komise Ján Figel, eurokomisař pro vzdělávání a kulturu. Jemu, ale také vysokému představiteli Unie pro společnou zahraniční politiku Javieru Solanovi, předají účastníci pochodu kopie Smlouvy o nastolení míru v celém křesťanstvu. Tedy dokumentu, který poslal Jiří z Poděbrad ostatním evropským panovníkům v 15.století.

"Ta celá trasa byla dlouhá 1430 km a šla skutečně v podstatě tou historickou trasou, kudy poselstvo Lva z Rožmitálu skutečně jelo," řekl prezident Evropské asociace turistických klubů Jan Havelka.

Skupiny českých turistů se střídaly po 200 km dlouhých etapách. Od Velikonoc urazili poutníci denně průměrně 20 km. Na rozdíl od Jiříkova poselstva nejeli na koních, ale šli po značených turistických stezkách pěšky.

Pavel Novák, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme