,Čínu musím opustit do neděle.‘ Peking vyhostil studenta, který psal o vězněných obhájcích lidských práv

Němec se při studiu v Číně těžce poučil o tom, jaké to je pracovat v zemi jako novinář. Čtyřiadvacetiletý David Missal přišel o studentské vízum poté, co během školního projektu opakovaně psal o uvězněných obhájcích lidských práv, napsala v neděli agentura AP.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník ochranky dohlíží na hladký průběh zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců čili čínského parlamentu ve Velkém sálu lidu, 5. března 2018

Příslušník ochranky dohlíží na hladký průběh zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců čili čínského parlamentu ve Velkém sálu lidu, 5. března 2018 | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

„Nedostal jsem nové vízum, nejspíš kvůli práci na domácím úkolu, který se týkal obhájců lidských práv. Čínu musím opustit do neděle,“ napsal Missal na svůj twitter.

Mladík studoval žurnalistiku a komunikaci na prestižní univerzitě v Pekingu. Úřady mu ale nedávno bez udání důvodu oznámily, že jeho studentské vízum je zrušené. Opustit zemi měl do neděle. Podle studenta rozhodnutí úřadů souvisí s jeho školními aktivitami.

Vedení univerzity ho totiž letos hned dvakrát varovalo před zájmem o politicky citlivé téma. Missal ale varování nedbal, protože se chtěl „dozvědět něco o čínské společnosti a politice“.

‚Přecitlivělost Pekingu‘

Čínská policie v červenci 2015 zadržela 300 lidí během zásahu proti lidskoprávním aktivistům a obhájcům. Někteří z nich si odpykávají dlouholeté tresty za podrývání státní autority, několik dalších ve vazbě na rozsudky stále čeká.

Podle agentury AP odráží čínský krok vůči německému studentovi přecitlivělost Pekingu vůči zahraničnímu zájmu o zákroku proti stoupencům lidských práv. Státem kontrolovaná čínská média totiž o události píší jen zřídka.

Missal své články publikoval jen na vlastním bloku a uveřejnil je i na svém profilu na YouTube. Tam si je podle něj prohlédly ne více než stovky lidí.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme