Kurz, Babiš a další premiéři chtějí summit Evropské unie o přidělování vakcín. Tvrdí, že není spravedlivý

Evropská unie by měla co nejdříve uspořádat summit o přidělování vakcín, tak aby všechny členské státy EU byly schopné dosáhnout ve druhém čtvrtletí svých očkovacích cílů. V sobotu zveřejněném dopise to podle agentury APA napsalo šest premiérů členských zemí EU včetně předsedy české vlády Andreje Babiše a rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Evropská komise v reakci obhajovala původně dohodnutý systém přerozdělování

Vídeň/Brusel (Aktualizováno: 21:10 13. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Kurz

Kurz v pátek mimo jiné vyslovil podezření, že existují postranní dohody mezi jednotlivými členskými státy a farmaceutickými společnostmi. Rakouské ministerstvo zdravotnictví to ale odmítá | Zdroj: Reuters Connect

Kurz už v pátek na narychlo svolané tiskové konferenci uvedl, že vakcíny proti covidu-19 nejsou v EU rozdělované spravedlivě podle počtu obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli.

Dopis adresovaný šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové a předsedovi Evropské rady Charlesu Michelovi podepsali kromě rakouského a českého premiéra i předsedové vlád Slovinska Janez Janša, Bulharska Bojko Borisov a Lotyšska Krišjánis Kariňš. Později se k nim podle deníku Jutarnji list připojil i chorvatský premiér Andrej Plenković.

„Pokud bude tento systém takto pokračovat, vzniknou do léta obrovské nerovnosti mezi členskými státy a dále se prohloubí. Některé by za pár týdnů mohly dosáhnout kolektivní imunity, zatímco ostatní by daleko zaostávaly,“ stěžuje si pět předsedů vlád.

AstraZeneca omezí dodávky do Evropské unie. Do června nedodá ani polovinu slíbených vakcín

Číst článek

„Nejen, že to z našeho pohledu odporuje uzavřené dohodě, ale je to i v rozporu s evropským duchem solidarity,“ dodávají a žádají Michela, aby co nejdříve umožnil diskusi o těchto otázkách na summitu. 

Babiš v sobotu ČTK řekl, že dodávky vakcín proti covidu-19 by měly být v EU do proočkování 70 procent dospělého obyvatelstva distribuovány přísně podle počtu obyvatel jednotlivých zemí. Veškeré nadobjednávky členských států by měly být podle něj uspokojeny nejdříve ve druhém pololetí.

EK v reakci uvedla, že poměrné rozdělení vakcín podle počtu obyvatel bylo jí navrhované původní řešení, které považuje za nejspravedlivější. Odchýlily se od něj však členské státy z vlastního rozhodnutí, když mezi sebou začaly přidělené vakcíny sdílet podle urgentnosti epidemické situace v jednotlivých zemích.

Na návratu k poměrnému rozdělení dávek se podle Evropské komise musí dohodnout členské státy mezi sebou.

Poškozené čtyři státy

Kurzovu kritiku rozdělování vakcín mezi členské státy odmítlo rakouské ministerstvo zdravotnictví, které vede koaliční strana Zelených. Generální tajemnice ministerstva Ines Stillingová označila jednání v rozhlasové stanici ORF-Radio Ö1 za „vyvážená a transparentní“.

Každý členský stát měl podle ní možnost objednat si od různých výrobců vakcín tolik dávek, kolik chtěl. Země si tak od různých společností objednaly různé množství vakcíny.

Kurz v pátek mimo jiné vyslovil podezření, že existují postranní dohody mezi jednotlivými členskými státy a farmaceutickými společnostmi. Uvedl například, že Malta obdrží do konce června třikrát více dávek v přepočtu na počet obyvatel než Bulharsko, Chorvatsko pak za stejnou dobu získá dvakrát méně než Nizozemsko.

USA mají desítky milionů nevyužitých dávek vakcíny AstraZeneca. Úřady je nechtějí uvolnit pro jiné země

Číst článek

Podle agentury APA poškozuje současný systém jen čtyři státy, jejichž premiéři dopis podepsali, a to Českou republiku, Bulharsko, Chorvatsko a Lotyšsko. Slovinsko a Rakousko naopak obdržely tolik dávek, kolik odpovídá počtu jejich obyvatel.

Malta Kurzovu kritiku už v pátek odmítla. Proti se postavilo i Německo, které také dostalo více dávek. Nizozemsko dnes v reakci popřelo, že by si obstaralo dávky vakcíny navíc mimo unijní ujednání.

„Držíme se dohod,“ řekl agentuře DPA mluvčí nizozemského ministerstva zdravotnictví. Zároveň připustil, že Nizozemsko „maximálně“ využívá všech možností, které má v rámci EU k dispozici. Přijalo tak podle něj například dodávky vakcíny, kterých se zřekla jiná země.

V pátek mluvčí Evropské komise uvedl, že státy nemusejí využít všechny své přidělené dávky. Separátní smlouvy s výrobci mluvčí komentovat odmítl. Komise se přitom v minulých měsících k některým individuálním kontraktům s firmami dodávajícími celé EU, které uzavřelo například Německo, vyjadřovala kriticky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme