Duda si stěžoval Jourové na polskou vládu. Vadí mu odsouzení opoziční politici za zneužití pravomocí

Polský prezident Andrzej Duda se na okraji Světového ekonomického fóra v Davosu setkal s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, aby si jí kvůli uvěznění dvou pravomocně odsouzených opozičních politiků postěžoval na novou vládu premiéra Donalda Tuska. Uvedla to ve středu na svém webu polská rozhlasová stanice RMF FM.

Davos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Andrzej Duda

Polský prezident Andrzej Duda | Zdroj: Reuters

„Zpravodajka RMF FM se dozvěděla, že s Jourovou prezident hovořil mimo jiné o případu Mariusze Kamińského a Macieje Wonsika. Prezident (od Jourové) uslyšel, že se Evropská komise nezabývá individuálními záležitostmi, ale hodnotí systémové změny. Tak tomu bylo i v minulosti,“ napsal server stanice, který citovala i další polská média.

Duda, který dříve uvedl, že se setkání s Jourovou odehrálo z jeho iniciativy, měl podle RMF FM v úmyslu místopředsedkyni Evropské komise „načrtnout obraz Polska jako země, v níž se k moci dostali lidé, kteří jsou ochotní kvůli vlastním zájmům a v touze po pomstě zavírat poslance do vězení a kteří hodlají v rozporu se zákony ovládnout justici“.

Křik, konfrontace a výzvy k propuštění uvězněných poslanců. Polský Sejm projednává rozpočtový zákon

Číst článek

„Někteří prezidentovi lidé tvrdí, že kvůli tomu by Brusel měl dále držet zmrazené unijní peníze pro Polsko a přinejmenším důrazně pokárat Donalda Tuska,“ dodala stanice.

Duda je spojencem nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), která v uplynulých osmi letech vládla v Polsku a které Brusel – často v osobě eurokomisařky Jourové – pravidelně vytýkal porušování zásad právního státu a nezávislosti soudů.

Kamińského a Wonsika polská policie zadržela minulý týden v úterý přímo v prezidentském paláci. Stalo se tak poté, co je soud pravomocně odsoudil za někdejší zneužití pravomocí. Případ sahá až do roku 2007, kdy oba muži stáli v čele protikorupční agentury CBA.

V roce 2015 soud oba nepravomocně odsoudil, prezident Duda ale oba politiky následně omilostnil. Nejvyšší soud později zpochybnil milost udělenou ještě před pravomocným odsouzením a jiný soud loni v prosinci oba politiky PiS poslal do vězení na dva roky.

Duda a Tusk se neshodnou na otázkách právního státu. V bezpečnosti jsou ale na stejné vlně

Číst článek

Soud pravomocně odsoudil Kamińského a Wonsika za zneužití pravomocí a nesplnění povinností, když v rozporu se zákonem podnikli provokaci s využitím padělaných dokumentů a agentů v utajení. Zákon také porušili odposloucháváním bez svolení generálního prokurátora či soudu. Terčem provokace byl někdejší koaliční partner PiS Andrzej Lepper.

Kamiński se později stal ministrem vnitra ve vládě PiS a Wonsik jeho náměstkem. Loni v říjnových volbách, ve kterých PiS ztratila moc, byli oba zvoleni poslanci, avšak jejich mandáty na základě nového odsouzení podle šéfa sněmovny zanikly. Opozice a i Duda je označují za „politické vězně“ nové polské vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme