Pašoval 21 855 uměleckých předmětů? Egypt chce soudit bývalého italského konzula s českými kořeny

Egyptská justice chce v nepřítomnosti soudit bývalého honorárního konzula Itálie, který je podezřelý z pokusu o pašování tisíců starožitných předmětů z různých historických období. V úterý o tom informovala agentura Reuters.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro mnohé je Tutanchamon symbolem bohatství starověkého Egypta; jeho hrobka byla naplněná vzácnými předměty, jako jsou například vozy, truhlice, sochy, alabastrové vázy, zlaté šperky či vějíře z pštrosích per. Snad nejcennější však byla faraonova rakev vyrobená z 1140 kilogramů čistého zlata, v níž byla mumie se zlatou maskou, která je známá po celém světě

Konzul se pokoušel přepravit předměty v kontejnerech. (ilustrační foto) | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Ladislav Otakar Skakal, někdejší italský honorární konzul v Luxoru s českými kořeny, se loni pokoušel přepravit 21 855 předmětů v diplomatickém kontejneru do italského přístavu Salerno, uvedlo v úterý egyptské státní zastupitelství. Egyptské úřady také mnoho dalších předmětů našly ve Skakalově někdejším domově v Káhiře a v sejfu jedné z bank.

Do Prahy se chystají dvě stovky exponátů ze slavného Egyptského muzea. K vidění budou příští léto

Číst článek

Egypt požádal Interpol, aby na Skakala vydal takzvané červené oznámení, podle něhož má být daná osoba zadržena do doby, než justice rozhodne například o jejím vydání.

V souvislosti se Skakalovým případem bylo zadrženo a obviněno i několik Egypťanů.

Reuters uvádí, že případů krádeže historických předmětů v Egyptě přibylo po povstání v roce 2011. Zloději starožitnosti odnesli z muzeí, mešit, skladů, nebo z nelegálních vykopávek.

Mladá Fronta Dnes v roce 2012 o Ladislavovi Otakarovi Skákalovi psala jako o příslušníkovi třetí nebo čtvrté generace rodu Skákalů žijící v Egyptě. Jde o rodinu původem z Černilova na Královéhradecku, která na přelomu 19. a 20. století v Egyptě vyráběla a s úspěchem prodávala kovové výrobky jako balkony, zábradlí nebo mříže.

Ladislav Otakar Skákal se narodil v roce 1957 italské matce. Mladá Fronta Dnes o něm psala jako o italském honorárním vicekonzulovi s českým pasem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme