‚Jako válečná zóna.‘ Obchod s drogami v Ekvádoru doprovází stupňující se násilí, gangy unášejí a vydírají

Četa ekvádorských vojáků zastavovala a prohledávala vozidla (ilustrační foto) | Foto: Karen Toro | Zdroj: Reuters

Vláda jihoamerického Ekvádoru nedokáže udržet na uzdě rostoucí násilí. Gangy, často s podporou mexických kartelů, mezi sebou soupeří o moc nad obchodem s drogami. „Nebývalý nárůst brutální kriminality v Ekvádoru připisujeme rozšiřujícím se nadnárodním organizacím obchodujícím s drogami a násilným pouličním gangům,“ shrnula mezinárodní poradenská společnost Verisk Maplecroft ve své analýze situace v zemi.

Guayaquil (Ekvádor) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnost v zemi se rapidně zhoršuje od koronavirové pandemie. Gangy, v té době působící za mřížemi ekvádorských věznic, využily slabosti vládnoucích politiků k rozšíření své moci. Z Ekvádoru se tak postupem času začalo stávat hlavní světové překladiště kokainu. 

Pašeráci k tomu využívají především přístav v největším ekvádorském městě, v Guayaquilu. „Každý večer chodíme na hlídku. Nevíme, jestli se vrátíme zpět,“ popsal webu The Guardian kapitán Luis Paredes, když spolu s dalšími policisty prohledával nákladní vozy vjíždějící do nebezpečné přístavní čtvrti.

Koordinovaný zásah pokračoval o několik hodin později, na druhé straně města, kde četa vojáků zastavovala a prohledávala motorky a osobní automobily.

Kokain v krabicích od banánů. Ekvádor je klíčovou zemí pro pašování drog, policie jich zabavila 151 tun

Číst článek

Když jeden z řidičů, Santos Veloz, otevíral zavazadlový prostor svého auta, řekl, že by si přál více vojenských kontrolních stanovišť. „V těchto dnech vás zastaví spíše zloději než vojáci. Přijedou na motorkách a okradou vás. Nemůžete dělat nic, jinak vás zabijí.“

Organizovaný zločin nekončí jen u pašování drog a násilných přepadení. Častou praktikou místních gangů je i vydírání. Každá rodina musí platit za ochranu přibližně pět dolarů týdně, v opačném případě čelí nepříjemným následkům. „Pokud nezaplatíte, přijdou o půlnoci a nastraží bombu nebo počkají za rohem a zastřelí vás,“ dodal Santos Veloz.

A stejně jsou na tom podnikatelé. Ti velcí, i ti malí. I oni jsou jsou terčem vydírání, a pokud nezaplatí, riskují únos. Letos v červnu například italského majitele restaurace Bennyho Colonica násilně vyvedli z jeho vlastního podniku únosci převlečení za policisty, popsali novináři.

„Každý den jsem přemýšlel, kdy mě zabijí,“ svěřil se deníku The Guardian restauratér Colonico, který za svou svobodu zaplatil milionové výkupné.

Eskalující násilí

Pašování drog v Ekvádoru není nic nového. Díky své poloze je země sevřená mezi hlavními světovými producenty kokainu – Peru a Kolumbií. Nabízí také volné hranice a stěžejní tichomořské přístavy. Množství kokainu zabaveného v ekvádorských přístavech se od roku 2020 ztrojnásobilo na 77,4 tuny v loňském roce.

V posledních letech ale obchod s drogami doprovází násilí, které stále graduje. V roce 2022 Ekvádor zaznamenal rekordních 4600 násilných úmrtí a situace se nelepší. Jen v první polovině roku 2023 násilně zemřelo více než tři a půl tisíce lidí, z toho více než polovina v provincii Guayas, ve které se nachází město Guayaquil.

Prezidentské volby

Ekvádorská vláda není schopná rozprášit skupiny organizovaného zločinu. V srpnu drogové kartely dokázaly svou moc, když držely více než padesát policistů jako rukojmí v šesti různých věznicích, a to kvůli zatčení velitele jednoho z gangů.

,Policie ví, kde jsou úkryty zločinců.‘ V Ekvádoru zabili kandidáta na prezidenta, chtěl bojovat s korupcí

Číst článek

Necelé dva týdny před prvním kolem voleb pak zastřelili během kampaně prezidentského kandidáta Fernanda Villavicencia.

Ekvádor čeká druhé kolo prezidentských voleb 15. října. Ve finálním duelu se utká kandidátka Luisa Gonzálezová, která slíbila oživit sociální program pro Ekvádorce těžce zasažené ekonomickou krizí, a Daniel Noboa, syn významného obchodníka s banány a pětinásobného neúspěšného prezidentského kandidáta.

Otázku boje proti organizovanému zločinu považují politici za zásadní. „V současnou chvíli jsme zcela zaplaveni narkoterorismem a musíme proti němu bojovat ze všech našich sil,“ řekl Noboa po prvním kole hlasování Guardianu. „Násilí a úmrtnost, které čelíme, jsou jako ve válečné zóně. Měli bychom to proto považovat za válku a chovat se k těmto skupinám jako k našim nepřátelům,“ dodal.

Migrační vlna

Závažnou situací v Ekvádoru se začala zabývat i Organizace spojených národů (OSN). Ve své výjezdové zprávě zmiňuje, že je prudký nárůst násilí výzvou k naléhavému řešení chudoby. 

„Nedostatek pracovních příležitostí spojený se špatným vzděláním učinil z mladých lidí snadné rekruty zločineckých organizací. Tyto gangy zase přiživují chudobu vydíráním, narušují výuku na školách a vytvářejí zkrátka takový strach, že čím dál více Ekvádorců zemi opouští,“ uvedl Olivier De Schutter, zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva.

V roce 2022 z Ekvádoru emigrovalo téměř 1,5 milionu jeho obyvatel. V první polovině letošního roku již více než 800 tisíc, a to právě zejména z důvodu obav o svou bezpečnost.

tlp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme