EU možná připustí, aby Británie zatáhla za takzvanou 'záchrannou brzdu'

Spojené království možná nebude muset dočasně vyplácet zaměstnanecké výhody přistěhovalcům z jiných zemí Evropské unie. Předběžně se na tom dohodli předseda Evropské rady Donald Tusk s britským premiérem Davidem Cameronem. Britský sociální systém je podle Evropské komise přetížený, a Londýn tak bude moci zatáhnout za takzvanou „záchrannou brzdu“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk (vlevo) a britský premiér David Cameron

Předseda Evropské rady Donald Tusk (vlevo) a britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Jde o klíčový požadavek britského premiéra Davida Camerona, který žádal přímo čtyřleté přechodné období na vyplácení těchto dávek. Británie by se souhlasem dalších členských států mohla takzvanou záchrannou brzdu použít právě až na čtyři roky.

Pro unijní občany, kteří v Británii už alespoň čtyři roky pracují, by se nezměnilo vůbec nic. Noví přistěhovalci ze zemí Evropské unie by ale museli počkat, než by měli nárok třeba na daňové výhody vázané na některá zaměstnání s nižšími příjmy. Ty se spolu se sociálními dávkami považují za jakýsi magnet pro život ve Spojeném království.

Přehrát

00:00 / 00:00

EU možná připustí, aby Británie zatáhla za takzvanou „záchrannou brzdu“. Informuje o tom zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Podle mluvčího Downing Street přišla Evropská komise s textem, že už teď jsou britské veřejné služby zahlcené přílivem unijních přistěhovalců.

Evropská komise předpokládá, že „záchranná brzda“ by začala fungovat tři měsíce poté, co o ni Británie požádá. Premiér Cameron ale věří, že ji bude moci použít okamžitě po britském unijním referendu, které bude možná vypsáno už na letošní červen.

Uzavření předběžné dohody ještě před unijním summitem 18. února ale brání neshody i v dalších otázkách. Během pondělka by vyjednavači měli dotáhnout rozpory týkající se hospodářské soutěže a státní svrchovanosti.

Podle Financial Times je hlavně Francie proti tomu, aby nečlenské země eurozóny získaly nová práva. Jde o pojistky pro tyto země uvnitř jednotného evropského trhu, že nebudou znevýhodněny oproti eurozóně, včetně specifické ochrany londýnské City.

Zhruba desetistránkový návrh nových podmínek britského unijního členství by Donald Tusk mohl podle některých zdrojů rozeslat v úterý.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme