Evropa by se měla začít připravovat na virus zika, varuje WHO

Evropské státy by se měly začít připravovat na ochranu svých obyvatel před virem zika. Uvedla to dnes ředitelka evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Zsuzsanna Jakabová. Virus, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku lidských plodů, se v Evropě sice zatím nepřenáší, s příchodem jara a léta by se ale situace údajně mohla změnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár egyptský (Aedes Aegypti), přenašeč viru zika

Komár egyptský (Aedes Aegypti), přenašeč viru zika | Zdroj: Reuters

„Nyní nastala doba, aby země připravily opatření ke snížení rizika pro své obyvatele. Každá evropská země, v níž se komáři druhu Aedes vyskytují, může být ohrožena rozšířením viru zika,“ uvedla Zsuzsanna Jakabová.

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) z října 2015 se komár egyptský (Aedes aegypti), který je přenašečem viru zika v Latinské Americe, v Evropě vyskytuje hlavně v Gruzii a jihozápadním Rusku, na Madeiře a zavlečen byl také na jih Nizozemska.

Přehrát

00:00 / 00:00

WHO varuje Evropu před virem zika. Mluvila o tom ředitelka české kanceláře organizace Alena Šteflová

ECDC ale dnes zároveň varovala, že přenašečem viru zika by se mohl stát i komár tygrovaný (Aedes albopictus), který se stabilně vyskytuje v jihovýchodním Rusku, ale i ve všech jihoevropských státech u Středozemního moře od Řecka, přes Chorvatsko, Itálii, Francii až po Španělsko.

Tento druh komára byl v roce 2012 ojediněle zachycen i na jižní Moravě u Mikulova.

„Několik lidí nakažených virem zika do Evropy dorazilo, nemoc se ale dál nerozšířila, neboť komáři jsou stále neaktivní. S příchodem jara a léta se ale nebezpečí rozšíření viru zvýší,“ upozornila Jakabová.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Zprávu o šíření viru a připravenosti Česka na něj dnes českému kabinetu předložil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Virus zika pravděpodobně způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která předčasně ukončuje růst mozku lidského plodu. U běžných jedinců virus vyvolává několikadenní horečky, jinak je však ve většině případů průběh mírný. Ohrožení představuje právě jen pro těhotné ženy a jejich plody.

„My v součinnosti s WHO a příslušnými evropskými strukturami tu situaci monitorujeme,“ uvedl Němeček po jednání vlády.

Zopakoval, že okamžitě diagnostikovat onemocnění jsou připraveny tři české laboratoře a že se těhotným ženám nedoporučuje cestovat do postižených oblastí. Zprávu o vývoji šíření onemocnění přednese Němeček i na zasedání bezpečnostní rady vlády.

WHO dnes v Ženevě vyzvala k dalšímu vyšetření případu údajného přenosu viru zika pohlavním stykem, o němž v úterý informovaly úřady v americkém Texasu. Podle mluvčího WHO Gregoryho Hartla je nyní nutné zjistit, za jakých podmínek, jak často a s jakou pravděpodobností je virus sexuálně přenosný a jakou roli přitom hrají tělní tekutiny.

Belgie kvůli viru zika vyzvala těhotné ženy, aby nejezdily do Latinské Ameriky

Číst článek

Světová zdravotnická organizace už kvůli viru zika tento týden vyhlásila mezinárodní stav nouze. Podle ředitelky české kanceláře WHO Aleny Šteflové je to velmi vážný krok, ke kterému organizace přistupuje pouze ve významných situacích a od roku 2005 ho vyhlásila teprve počtvrté.

Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Podle WHO je její výroba otázkou spíše let než měsíců.

„Bylo to jednak v případě možné pandemie virem H1N1, bylo to také v případě onemocnění polio (dětská obrna, pozn.red.) roce 2014, ve stejném roce bylo vyhlášeno kvůli ebole v Africe,“ upřesnila Šteflová.

Opatření vyvolaná krizovým stavem mají zamezit rozšiřování viru. Zika je nebezpečný především pro těhotné ženy, protože pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu dětí. Oficiálně se tato teorie ještě nepotvrdila. I přesto chce ale Světová zdravotnická organizace zajistit, aby těhotné ženy v postižených státech věděly, jak se před nákazou chránit.

Pro dospělého člověka je podle odborníků virus relativně neškodný. Vyvolává pouze několikadenní horečky.

explainer zika.jpg

ČTK, ČRo, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme