Nové spojenectví v Evropském parlamentu? Fidesz se dle Orbána spojí se stranami z Itálie a Polska

Maďarská vládní strana Fidesz se spojí s podobně zaměřenými stranami z Itálie a Polska s cílem přebudovat evropskou pravici. Uvedl to v pátek podle agentury Reuters ve svém pravidelném rozhlasovém vystoupení maďarský premiér Viktor Orbán. Orbánův nacionalistický Fidesz ve čtvrtek oficiálně vystoupil z Evropské lidové strany (EPP), která je hlavním konzervativním uskupením v Evropském parlamentu.

Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidesz se dle Orbána spojí s podobnými stranami z Itálie a Polska

Fidesz se dle Orbána spojí s podobnými stranami z Itálie a Polska | Foto: Michaela Rehle | Zdroj: Reuters

Orbán uvedl, že Fidesz se v posledních letech politicky odklonil od EPP v otázkách, jako jsou daně, migrace či řešení pandemie covidu-19. Evropští lidovci naopak Orbánovu uskupení vyčítají porušování demokratických standardů a principů právního státu.

Čtvrteční odchod Fideszu z EPP byl formalitou. Už před dvěma týdny maďarská strana opustila poslanecký klub EPP v reakci na to, že konzervativní frakce schválila nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců.

Orbánův Fidesz opustil poslanecký klub Evropské lidové strany. Hrozilo mu vyloučení

Číst článek

Fidesz měl v EPP již od předloňského roku na neurčito pozastavené členství kvůli kontroverzním krokům, které posilují moc vládnoucí strany a v EU vyvolávají obavy o demokracii a o respektování zásad právního státu v Maďarsku.

Evropští lidovci dále nejsilnější

I bez Orbánových poslanců zůstane EPP se 175 členy nejsilnějším klubem ve 705členném parlamentu a spolu s dalšími proevropskými skupinami je schopna dát dohromady většinu hlasů. Do EPP patří například německé sesterské strany CDU a CSU, rakouští lidovci (ÖVP), polská Občanská platforma nebo čeští lidovci (KDU-ČSL) a TOP 09.

Agentura Reuters ve čtvrtek poznamenala, že kvůli politice Orbánovy vlády, která bývá označována za nacionalistickou a protiimigrační, mnozí za vhodnějšího spojence pro Fidesz na unijní úrovni považují Stranu evropských konzervativců a reformistů (ECR). Jejím členem je například polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) anebo česká Občanská demokratická strana. Orbán má názorově blízko také k některým politikům, jejichž strany jsou členem protiunijní skupiny Identita a demokracie. Sám Viktor Orbán v minulosti řekl, že se spřízněnými stranami jedná o novém politickém spojenectví.

Před volbami do EP se spekulovalo o spojenectví Orbána s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským a vůdcem italské krajně pravicové Ligy Matteem Salvinim. Ale PiS má výhrady k přátelskému postoji krajní pravice vůči Moskvě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme