Lidé si mohou zvyknout na zločiny páchané na Ukrajině. To je nebezpečné, říká filozof Němec

Na tom, že by měl být ruský prezident Putin za své činy potrestán, se shodne většinová západní civilizace. Otázkou ale zůstává, zda a jak lze potrestat někoho za tak brutální zločiny, které za sebou Putin má. „Nejvyšší trest, který znají naše mezinárodní soudy, je doživotí. V tomto případě nelze sáhnout k trestu smrti, který by se možná mnohým zdál adekvátnější, protože ty zločiny jsou skutečně do nebe volající,“ říká filozof Václav Němec.

OSOBNOST PLUS Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Němec, filozof

Václav Němec, filozof | Foto: Karolína Němcová | Zdroj: Český rozhlas

„Ale zase pokud se sami chceme chovat jako civilizovaná společnost, tak bychom neměli přistupovat na úroveň barbarství, které předvádí ten zločinný režim,“ zdůrazňuje Němec, který je vysokoškolským učitelem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus v audiozáznamu. Moderuje Barbora Tachecí

Dopředu samozřejmě nelze předpovědět žádný scénář. Nicméně největší problém podle Němce nyní není to, jak Putina potrestat, ale jak ho vůbec před nějaký soud dostat.

„To se v tuto chvíli jeví jako neřešitelný problém. I když právě v této souvislosti bych chtěl říct, že si lze samozřejmě představit mnohé jiné scénáře a některé z nich nemusí být pro Vladimira Putina zdaleka tak komfortní, jako je nějaký fešácký kriminál v Haagu.

„Teď ale nelze nic predikovat, na druhou stranu ze zkušenosti víme, že mnozí diktátoři a váleční zločinci, jejichž pozice se jevila jako neotřesitelná ve své době, tak jak dopadli? A nelze vyloučit, že nějaký takový konec čeká i Putina,“ míní.

Definitivní konec konce dějin?

Podle Němce šlo pro mnoho lidí a politiků na Západě o šok a skutečné prozření, pokud jde o pravou povahu ruského režimu, i když svoji povahu odhalil v minulosti již několikrát.

Jihoafrická republika nechce zatknout Putina. Obrátila se na mezinárodní soud

Číst článek

„Myslím, že došlo k určité změně pohledu. Teď mluvím o západní společnosti, západním demokratickém světě. A já, když ta válka začala, jsem mluvil o definitivním konci konce dějin. To znamená o konci toho snu, iluzí o tom, že západní liberální demokracie a společnost blahobytu nastoupí na vítězné tažení světem, jak se domníval ještě Fukuyama v 90. letech,“ popisuje.

K určitému probuzení na Západě prý tedy skutečně došlo, ale trvalo to nějaký čas a otázkou zůstává, jestli toto probuzení bude trvalé, anebo pouze dočasné.

„Pokud se ještě někdo neprobral a chová nějaké iluze o povaze toho režimu, tak myslím, že tomu už není pomoci. Jiná věc je, že si bohužel lidé zvykají na určité abnormální jevy. Určité nebezpečí je i na Západě, protože lidé si časem mohou zvyknout na zločiny, které jsou dnes a denně na Ukrajině páchány,“ dodává.

Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus v audiozáznamu. Moderuje Barbora Tachecí.

Barbora Tachecí, vkry Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme