Finanční trhy musí mít trpělivost, prohlásil Monti a pokračuje v konzultacích

Designovaný premiér Mario Monti pokračuje v konzultacích s politickými silami. Dnes má na programu konzultace s hlavními politickými stranami a setká se také se zástupci podnikatelů a odborů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový italský premiér Mario Monti

Nový italský premiér Mario Monti | Zdroj: Reuters

Finanční trhy musí mít trpělivost, prohlásil Mario Monti a postupuje dále v konzultacích. Oznámil, že časový obzor jeho vlády musí být rok 2013, rok řádných parlamentních voleb a upozornil také, že jestli vládu nepodpoří plně a závazně všechny politické síly, svůj pokus o sestavení nového kabinetu vzdá.

Prozatím jediná strana oznámila, že podpoří eventuálně pouze některé kroky Montiho vlády. Je to Liga severu, která se opět pomalu vrací k separatistickým tendencím. Ani část Berlusconiho strany Lid svobody neví, zda podpoří úřednickou vládu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desáté byla politoložka Lada Šušlíková z Fakulty sociálních věd UK

První den hledání svých ministrů si Monti pochvaloval - rozhovory prý proběhly v konstruktivním duchu.

„Našim cílem je najít řešení současné finanční situace a znovu se vydat na cestu k ekonomickému růstu. Je čas připravit našim dětem důstojnou budoucnost,“ řekl Mario Monti.

Kabinet ‚záchrany‘ má dva primární cíle: zarazit uvnitř Itálie rostoucí zadlužování státu a pokusit se připravit půdu pro vyrovnaný rozpočet, který by měl přijít zhruba za dva tři roky. Tedy pokusit se vyvést zemi z dluhové krize, připravit pro to podmínky, sanovat propadající veřejné finance a pokusit se nastartovat ekonomický růst. A navenek uklidnit zahraniční trhy a obnovit důvěru investorů.

Monti chce vést vládu až do voleb v roce 2013. „Prohlásil, že by nevzal žádný časově omezený mandát, že pokud má vykonat reformy, tak na to potřebuje čas a prostor. Padnout může kdykoliv, protože parlament může kdykoliv vyslovit nedůvěru, většinovou podporu levice ani pravice nemá zajištěnou,“ říká politoložka Lada Šušlíková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Předčasné volby by podle Lady Šušlíkové nebyly výhodné pro hlavní politické strany:

„Nejen, že by to oddálilo reformy, ale podpora pro strany je teď tak vratká a výsledky voleb tak nepředvídatelné, že by to znamenalo risk. Strany by se právě tak zbavily té výhody, že na Montiho vládu svalí břemeno za přijetí nepopulárních kroků, protože by musely politickou zodpovědnost nést samy.“

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme