Na jihozápad Evropy se valí další vlna veder. Francie a Španělsko mohou naměřit i 40 stupňů Celsia

Ve Francii v neděli začala nová vlna veder, která podle meteorologů potrvá nejméně po dobu první poloviny příštího týdne. Informují o tom francouzská média. Velmi vysoké riziko lesních požárů hrozí především na jihu země. Většina francouzského území trpí suchem a letošní červenec patří k těm nejsušším za poslední desetiletí. Nadprůměrné teploty očekávají meteorologové také ve Španělsku.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlna veder zasáhla i francouzské hlavní město Paříž

Vlna veder zasáhla i francouzské hlavní město Paříž | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ve Francii začíná nová vlna veder a na jihu od osy Bordeaux-Lyon mohou od pondělí teploty plošně vystoupat nad 35 stupňů, uvedla agentura Météo-France.

Zkroucené koleje, rozteklá ranvej, požáry v Londýně. V Británii zaznamenali nejvyšší teplotu v historii

Číst článek

Podle jejích předpovědí by se na některých místech mohly teploty přiblížit k 39 až 40 stupňům. Nová vlna veder by měla trvat nejméně čtyři dny, řekl stanici France Info meteorolog Jean-Yves Choplin.

Španělští meteorologové očekávají i v srpnu velmi vysoké teploty, a to hlavně v první polovině měsíce. Příští týden budou teploty nadprůměrné prakticky na celém španělském území. Na mnoha místech na západě a na jihu země teploty překročí 40 stupňů, uvedla agentura EFE. Předpovědi nepočítají ani v srpnu s větším úhrnem srážek, což zvyšuje nebezpečí vzniku požárů.

Suchá půda a málo vody v řekách

V jižní polovině Francie je podle meteorologů velmi vysoké nebezpečí vzniku lesních požárů. Mohou za to vysoké teploty i velmi nízký úhrn srážek za poslední měsíc.

Letošní červenec velmi pravděpodobně bude nejsušším červencem od začátku záznamů (v roce 1959), uvedla mluvčí agentury Météo-France. Větší objem srážek meteorologové neočekávají ani v příštích deseti dnech.

Jak je na tom EU s požáry? V posledních patnácti letech nejvíce hořelo v Portugalsku, ukazují data

Číst článek

Z 96 departementů, na které je rozdělena kontinentální Francie, netrpí suchem do nějaké míry jen tři. Většina departementů musela také zavést nějaká omezení ve spotřebě vody, například menší odběry závlahy pro zemědělství či pro zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo mytí aut. Vyplývá to z údajů státní organizace Propluvia. Žádná omezení ale nemuselo zatím zavést hlavní město Paříž a jeho okolí, doplnila stanice France24.

Důsledky nižších srážek pociťuje zemědělství, nižší se očekává například sklizeň kukuřice a obilí. Situace začíná být dramatická,“ řekl agentuře EFE místopředseda zemědělského svazu FNSEA Joël Limouzin.

Negativní dopady ale zaznamenává i energetika, uvedla síť ekologických organizací Action Climat. Kvůli suchu klesá výkon vodních elektráren. Omezit výrobu musely kvůli menším průtokům řek i některé jaderné elektrárny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme