Meloniová v Praze reagovala na kritiku zahraničních politiků, nezdá se jí jako ideální vzhledem k protokolu

Italská premiérka Giorgia Meloniová odmítla kritiku její migrační politice z Francie, podle ní ale kvůli tomu nehrozí roztržka. Šéf strany prezidenta Emmanuela Macrona Obnova Stéphane Sejourné označil migrační politiku Meloniové za nespravedlivou a nehumánní, napsala agentura ANSA. Kritika italské vlády zazněla i ze Španělska, kde vicepremiérka Yolanda Díazová negativně hodnotila změny schválené italskou vládou ohledně pracovního trhu.

Praha (Aktualizováno: 20:01 10. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Giorgia Meloniová

Giorgia Meloniová reagovala v Praze na kritiku ze strany zahraničních politiků | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Séjourné podle agentury ANSA označil ve středečním článku deníku Le Figaro migrační politiku současné italské vlády za „nespravedlivou, nehumánní a neefektivní“. Minulý týden ministr vnitra Gérald Darmanin prohlásil, že Meloniová není schopná vyřešit migrační problémy Itálie, na jejichž základě byla zvolena.

Itálie kvůli náporu migrace vyhlásila nouzový stav na půl roku, požaduje pomoc Evropské unie

Číst článek

Podle něj to dokládá neschopnost krajní pravice řešit tento druh problémů. Na protest proti jeho slovům zrušil šéf italské diplomacie Antonio Tajani svou návštěvu Paříže. Podle něj Darmanin urazil italskou premiérku, vládu i celou zemi. Dodal, že z Paříže čeká činy, které by tuto urážku napravily.

Ke kritikám, které zaznívají z úst francouzských politiků, se Meloniová vyjádřila při návštěvě v Praze. „Domnívám se, že se politika vedená jinými vládami používá pro vyrovnání účtů doma. Z hlediska politiky i protokolu se mi to nezdá jako ideální věc,“ řekla novinářům Meloniová, která vede vládu, kde převažují krajně pravicové síly.

Podle Meloniové nehrozí mezi Římem a Paříží roztržka. „Nevím o žádném problému mezi Itálií a Francií,“ uvedla italská premiérka. Dodala, že v příštích dnech bude mít mnoho příležitostí na mezinárodních setkáních mluvit s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Fungování trhu práce

Řím kritizovala i vicepremiérka španělské levicové vlády Yolanda Díazová. Ta se vyjádřila k balíčku opatření o fungování trhu práce, který vláda Meloniové schválila 1. května. Podle ní opatření sníží ochranu zaměstnanců a jdou proti jejich zájmům. Italská vláda naopak poukazuje na to, že dočasně sníží některé odvody.

Itálie chce zakázat anglicismy. ‚Jazyk se mění, diví se tomu každá generace,‘ míní jazykovědkyně

Číst článek

Ve Španělsku má Meloniová velmi blízko ke krajně pravicovému hnutí Vox, na jehož mítinku v loňském roce vystoupila. Právě při interpelaci poslankyně z této strany uvedla Díazová své výhrady vůči postupu italské vlády. Podle ní by hnutí Vox postupovalo podobně jako Meloniová a snažilo by se omezit práva zaměstnanců.

Ve Španělsku jsou politici zapojení do horké fáze kampaně před komunálními volbami, které se uskuteční 28. května. Odstartuje tak volební rok, který vyvrcholí volbami do parlamentu.

Meloniová uvedla, že španělská politička špatně zná situaci v Itálii, jelikož roste počet „stálých pracovních smluv“, které zaručují zaměstnancům větší ochranu. Podle ní jsou výroky výsledkem obtíží ve španělské domácí politice. Italský ministr zahraničí Tajani označil slova španělské premiérky za „nepřijatelná hodnocení“.

Před zářijovými předčasnými volbami Meloniová a politici z její strany Bratři Itálie slibovala, že zkrotí nelegální migraci. Již dříve mluvila i o námořní blokádě. Situace je přinejmenším letos jiná a počet migrantů, kteří připluli na italské pobřeží, se zhruba zčtyřnásobil. Po únorovém neštěstí na moři u města Cutro, kde zemřelo skoro 100 migrantů, začala italská vláda častěji mluvit o potírání převaděčů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme