Italům se nelíbí nákladné vyšetřování Berlusconiho

Italský premiér Silvio Berlusconi má nadále vážné potíže. Milánská prokuratura ho vyšetřuje kvůli podezření ze zneužití úřední moci, z pohlavního styku s nezletilou osobou a z organizování prostituce. Premiér se měl dostavit k soudu, neučinil tak ale. Soudy jsou kritizovány za velmi nákladný postup při vyšetřování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Silvio Berlusconi

Italský premiér Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Na veřejnost se dostaly záznamy telefonních odposlechů, včetně rozhovorů rodičů s dcerami, ve kterých je nabádají, aby se účastnily večírků v Berlusconiho vile Arcore. Podle listu La Republica stály italského premiéra jen vloni 2,5 milionu eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi informuje z Říma, jak se vyvíjí kauza s tamním premiérem

Silvio Berlusconi k soudu ani nadále nehodlá přijít. Jak oznámili jeho právní zástupci, postup milánských prokuratur považují za nelegální, protože odposlechy ministrů a členů parlamentu může povolit pouze parlament, dále pak považují milánské soudce za nekompetentní z hlediska jurisdikce.

Parlamentní komise si dala čas, odložila rozhodnutí o pár týdnů.

Vše teď bude záviset na politickém vývoji. Právě tak vidí totiž většina Italů celý skandál – jako politickou záležitost. Nevěří soudcům, kteří nařídili sto až dvě stě tisíc odposlechů. „Prakticky odposlouchávali kohokoliv, kdo prošel branou Berlusconiho soukromého sídla v Arcore,“ informuje spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi.

Do akce zapojili sto padesát policistů při domovních prohlídkách. Vše stálo několik milionů eur, které zaplatí daňoví poplatníci, což se mnohým nelíbí. Italové nabývají stále většího dojmu, že se jejich země začíná nebezpečně podobat policejnímu státu.

„Soudci totiž nemohou být potrestáni nebo napomenuti ani v případě, že rozjeli tak velkou akci zbytečně nebo nelegálně. Žádný soudce neodsoudí kolegu za to, že nechal otisknout odposlechy v médiích, což je protizákonné, a že dal médiím k dispozici telefony a adresy všech vyšetřovaných. I to je v rozporu se zákonem,“ říká Lunardi.

Opozice chce Berlusconiho demisi

Berlusconi má od posledních voleb jediného spojence, tedy právě Ligu severu. Strana slíbila svým voličům daňovou federalizaci, a to je ono jablko sváru, kvůli kterému se stává premiér terčem médií a justice. Cílem opozice je donutit Berlusconiho k demisi jakýmkoliv způsobem, právě kvůli daňovému federalismu.

Většina daní zůstane v oblasti, ve které budou vybrány, asi 60 až 65 procent. To je obrovská rána pro italský jih, který bez pomoci ze severu není schopen žít na úrovni, na které je dnes.

Právě to je velká rána pro všechny klientely. Opozici, ať levicovou nebo post-fašistickou, tvoří staré politické síly, které svou moc a vliv založily právě na nich – univerzitami počínaje a komunálními správami konče.

Dnes měl být schválen v parlamentní komisi poslední z aplikačních dekretů daňového federalismu. Ještě předevčírem souhlasili s obsahem prakticky všichni, dnes už ho ale nehodlají schválit.

Strany se předčasných voleb bojí

Liga severu ohlásila, že pokud neprojde daňový federalismus, odstoupí, aby se mohly konat předčasné volby. Všechny politické síly se jich ale bojí a zamýšlejí se nad úřednickou vládou, což by ale bylo v rozporu s výsledky posledních parlamentních voleb.

„Také by těžko vysvětlovali Italům vládu podporovanou opravdu širokým spektrem politických stran – od extrémní komunistické levice po postfašisty předsedy poslanecké sněmovny Finiho,“ tvrdí Vědunka Lunardi.

Kdyby byla prokázána Berlusconiho vina, teoreticky by mohl italský premiér skončit ve vězení na sedm až osm let. „Myslím ale, že ve vězení neskončí. Zejména jestli tento proces skončí tak, jako ty předchozí, kdy byl osvobozen nebo byl trest promlčen. Například když by obviněn ze spolčení s mafií v Palermu, a pak se ukázalo, že mafiánovi, který měl organizovat spolupráci s Berlusconim, bylo v dané době 12 let,“ míní zpravodajka.

Z odpolsechů zatím nic vážného nevyplývá. Existuje je jediná svědkyně, která hovoří o orgiích, a dále mladistvá Karima Ruby, dívka, jež se zdržuje v Itálii jako nelegální imigrantka. Není navíc přesně jasné, kolik let jí doopravdy je, nemá totiž doklady.

Vědunka Lunardi, Martina Mašková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme