Jižní Korea vyslala do vesmíru první špionážní družici. Startovala dva týdny po té severokorejské

Jižní Korea v pátek do vesmíru úspěšně vypustila svůj první špionážní satelit. S družicí, která dokáže podle agentury AFP sledovat aktivity Pchjongjangu, se do kosmu po 19.00 SEČ vydala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Start se uskutečnil necelé dva týdny poté, co Severní Korea poprvé vyslala na oběžnou dráhu svou vlastní špionážní družici.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Falcon 9

Družice dokáže zaznamenat objekty o velikosti pouhých třiceti centimetrů | Zdroj: Profimedia

Raketa v rámci mise Korea 425 vynesla na orbitu celkem 25 kosmických plavidel včetně korejského satelitu, vybaveného zařízeními pro optické a infračervené pozorování. Soul plánuje do konce roku 2025 vypustit další čtyři družice, které budou vybaveny pokročilejšími radary se syntetickou aperturou.

V pátek vynesená korejská družice se podle jihokorejské agentury Jonhap bude pohybovat na oběžné dráze ve vzdálenosti 400 až 600 kilometrů od zemského povrchu, přičemž dokáže zaznamenat objekty o velikosti pouhých třiceti centimetrů.

Soul se dosud při sledování aktivit KLDR silně spoléhal na americké průzkumné satelity, řekli AFP odborníci, podle kterých svou roli v načasování jihokorejského startu jistě hrál nedávný úspěch Pchjongjangu.

Jižní Korea reaguje na vypuštění špionážního satelitu. Pozastavila vojenskou dohodu s KLDR

Číst článek

Severní Korea tvrdí, že po vypuštění satelitu na začátku minulého týdne pořídila snímky amerických základen či významných míst v Jižní Koreji. Žádné záběry ale nezveřejnila.

Pchjongjang se o vyslání vlastní špionážní družice pokusil již letos v květnu a v srpnu, oba starty však selhaly. Napotřetí se Severní Koreji dostat satelit na oběžnou dráhu kolem Země podařilo, což odsoudily západní země, Japonsko, Jižní Korea i OSN.

Jihokorejská armáda dříve uvedla, že na základě komplexní analýzy dospěla k názoru, že severokorejská družice vstoupila na oběžnou dráhu. Bude ale potřeba více času, aby se potvrdila její funkčnost, dodal Soul. Uvedl také, že s vysláním družice na orbitu KLDR pomohlo Rusko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme