Muž, který při útoku na Kapitol usedl za stůl Pelosiové, půjde na 4,5 roku do vězení

Trest ve výši 4,5 roku odnětí svobody dostal ve středu 63letý Američan, který byl jednou z nejvýraznějších tváří předloňského vpádu příznivců Donalda Trumpa do sídla amerického Kongresu. Richard Barnett se tehdy nechal vyfotit v kanceláři předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové s jednou nohou na jejím stole. Oznámení trestu přišlo po lednovém odsouzení, kdy byl Barnett shledán vinným v osmi bodech obžaloby.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kanceláři Pelosiové nechal na stole sprostý vzkaz a odnesl si obálku s elektronickým podpisem političky | Zdroj: Profimedia

Porota bývalého hasiče ze státu Arkansas uznala vinným mimo jiné z nedovoleného držení zbraně, vniknutí do budovy s omezeným přístupem či maření úředního procesu. Prokuratura pro něj požadovala kolem sedmi let za mřížemi, podle obhajoby byl namístě maximálně roční trest.

Soudce Christopher Cooper se nakonec rozhodl pro 4,5 roku vězení a při oznamování trestu uvedl, že Barnett místy vyvolával dojem, že si nechvalnou proslulost plynoucí ze své účasti na nepokojích užívá.

Soud shledal útočníka na Kapitol Barnetta vinným. Usvědčila jej fotografie s nohama na stole Pelosiové

Číst článek

„Všichni, kdo Biga (přezdívka odsouzeného – pozn. red.) sledují, musí vědět, že činy ze 6. ledna nelze opakovat bez závažných důsledků,“ citoval soudce veřejnoprávní rozhlas NPR.

Barnett byl zaměstnancem stavební společnosti a zarytým podporovatelem tehdejšího prezidenta Trumpa, když 6. ledna 2021 společně se stovkami dalších lidí narušil schůzi Kongresu.

V kanceláři Pelosiové, tehdy třetí nejvýše postavené političky v USA, zapózoval pro fotografii, nechal na stole sprostý vzkaz a odnesl si obálku s elektronickým podpisem političky. Porotci u soudu také vyslechli, že Barnett do Kongresu vešel s holí, na jejímž konci měl paralyzér o napětí 950 tisíc voltů.

Obžalovaný u soudu prohlásil, že je křesťan, nechoval se tak, jak by si býval přál, a za svůj sprostý vzkaz Pelosiové se omluvil.

Porota však o jeho odsouzení rozhodla po méně než tříhodinové diskusi a odmítla jeho argumenty, že se do kanceláře Pelosiové dostal náhodou, když hledal toaletu, nebo že jeho paralyzér nebyl funkční.

Pět set trestů

Nepokoje ve washingtonském Kapitolu byly vyvrcholením bezprecedentního vývoje po prezidentské volbě roku 2020, který vyplynul z Trumpovy neochoty uznat porážku.

‚Voják proti demokracii‘ dostal rekordní trest za útok na Kapitol. Odsedět si má 14 let

Číst článek

Končící prezident až do 6. ledna burcoval své podporovatele výmysly o zmanipulovaných volbách, tisíce z nich se pak při potvrzování výsledku sešly u Kongresu, načež stovky výtržníků pronikly dovnitř.

Americké úřady v této souvislosti obvinily přes tisíc podezřelých, z nichž si už více než pět set vyslechlo tresty.

Verdikt v procesu s Barnettem přišel na začátku série soudních jednání, při nichž padnou tresty pro členy extremistické skupiny Oath Keepers odsouzenými kvůli zapojení do nepokojů za rozvratnou činnost.

Pro zakladatele organizace Stewarta Rhodese, který si verdikt vyslechne ve čtvrtek, požadují prokurátoři 25 let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme