V londýnské aukci se prodala busta Tutanchamona. Egypt s dražbou nesouhlasí

Hnědá křemencová busta mladého krále Tutanchamona se ve čtvrtek na aukci v Londýně prodala za více než 4,7 milionů liber, tedy více než 134 milionů korun. A to i přes to, že Egypt s dražbou vážně nesouhlasí a snažil se jí zastavit.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tutanchamonova busta

Tutanchamonova busta | Zdroj: Christie's

Více než 3000 let stará socha, vystavena v aukční síni Christie‘s v Londýně, ukazuje mladého krále, jak na sebe bere formu egyptského boha Amona. Neznámý kupec za hlavu Tutanchamona zaplatil v přepočtu asi 134 556 200 korun, píše britský server Guardian.

Čtyřicet mumií, papyrové svitky i keramika. Archeologové v Egyptě objevili pohřební komory z éry Ptolemaiovců

Číst článek

Během aukce před síní tiše stálo asi dvacet lidí, kteří drželi plakáty s nápisem „Egyptská historie není na prodej“.

Egypt se již mnoho let snaží získat zpět artefakty, které ze země odvezli archeologové a britští dobrodruzi od dob kolonizace. A to včetně například Rossetské desky, která je uchovávána v Britském muzeu.

Podobně se například Řecko snaží získat zpět Elginovy plastiky z Parthenónu, Nigérie Beninský bronz a Etiopie poklady ze starobylé pevnosti Magdala.

„Nesouhlasíme s tím, že naše dědictví a cenné předměty jsou prodávány jako ovoce a zelenina,“ řekl Ibrahim Radi, 69letý grafický designér z Egypta a jeden z protestujících.

Řecké památky v Britském muzeu v Londýně. | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Rauters

28,5 cm vysoká busta, která má pouze poškozené uši a nos pochází ze soukromé sbírky egyptského umění Resandro. Aukční síň tvrdí, že sochu získala v roce 1985 od Mnichovského obchodníka s uměleckými předměty Henize Herzera. Předtím sochu v letech 1973-1974 koupil rakouský obchodník Joseph Messina a v 60. letech ji měl údajně ve své sbírce německý princ Wilhelm Von Thurm.

Podle aukční síně se jedná o „jedinečnou“ a „nádhernou“ práci. Zároveň ale chápou, proč dražba vyvolala diskusi.

Zámek v Panenských Břežanech se prodal za 39 milionů. Za války v něm žil Heydrich, teď je z něj ruina

Číst článek

„Uvědomujeme si, že historické artefakty mohou vyvolat komplexní diskuse o minulosti, ale naším úkolem nyní je pokračovat v poskytování transparentního a legitimního trhu, který bude odpovídat nejvyšším standardům pro přesun objektů.“

Generální tajemník egyptské nejvyšší rady starožitností Mostafa Warizi před aukcí řekl, že je zklamaný, že prodej pokračoval i přes žádosti o informace a protesty vládních představitelů a egyptského velvyslanectví.

„Myslím si, že to z Egypta bylo odvezeno nelegálně… Nepředložili nám žádné dokumenty, které by svědčili o něčem jiném,“ řekl s tím, že Egypt se bude dál snažit, aby se artefakt do země vrátil.

Bývalý ministr starožitností Zahi Hawass tvrdil, že busta mohla být odnesena z chrámu v Karnaku v 70. letech.

Aukční dům Christie’s ale prohlásil, že podnikli nezbytné kroky k prokázání, že prodej je legitimní. „Jedná se o velmi dobře známý kus…a nikdy nebyl předmětem předchozích nároků,“ řekla vedoucí oddělení starožitností Laetitia Delaloyeová.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme