Maďarsko opět rozbíjí unijní jednotu. Ze sankčního seznamu chce vyřadit tři oligarchy

Plánovanému prodloužení některých sankcí, které po zahájení invaze na Ukrajinu proti Rusku zavedla Evropská unie, hrozí kvůli nesouhlasnému postoji Maďarska zablokování. Tamní vláda Viktora Orbána požaduje, aby unie ze sankčního seznamu vyřadila tři ruské oligarchy – Ališera Usmanova, Pjotra Avena a Viktora Rašnikova. Chce, aby pro ně sedmadvacítka zrušila zákaz vstupu a uvolnila jejich zablokovaný majetek.

Brusel/Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ališer Usmanov (vpravo) s Vladimirem Putinem v listopadu 2018

Ališer Usmanov (vpravo) s Vladimirem Putinem v listopadu 2018 | Zdroj: Reuters

S informací na základě diplomatických zdrojů přišlo v úterý Rádio Svobodná Evropa, následně ji potvrdil server Politico. O sankcích jednají velvyslanci unijních zemí ve středu, na prodloužení opatření mají čas do 15. září.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) potvrdil, že bude maďarský požadavek v Bruselu představen. „V obecné rovině jsem vyslovil názor, že řešení problémů ve vztazích EU a Maďarska by prospělo, kdyby se maďarská strana vyhýbala vetování společných pozic,“ uvedl ministr ve vyjádření pro iROZHLAS.cz.

Sankce namířené na ruské špičky zůstaly na půl cesty. ‚Elita se semkla kolem Putina,‘ míní odborník

Číst článek

Na sankčním seznamu EU figuruje 1217 osob a 108 subjektů; na tom, kdo je na něj zařazen, je potřeba shoda všech unijních zemí. Sankce doposud splnily jen část původních cílů, Západu se přes ně ale prozatím nepodařilo rozdělit špičky ruského režimu. „Naopak docílily opačného efektu, že se elita semkla kolem Putina,“ hodnotil před časem pro iROZHLAS.cz odborník na Rusko Pavel Havlíček.

Podle agentury Bloomberg ale jinak budou dopady sankcí „hluboké a vleklé“, jak uvádí důvěrný dokument pro ruskou vládu, který má agentura k dispozici.

Rádio Svobodná Evropa uvedlo, že se Maďarsko snaží využít hrozbu veta k tomu, aby přimělo Brusel vyplatit mu peníze z EU fondů, které aktuálně zadržuje kvůli porušování principů právního státu.

Budapešť stále nezískala peníze z unijního fondu na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19. Orbánova vláda také požaduje, aby humanitární organizace získaly výjimku a mohly spolupracovat s některými ruskými bankami, na které se vztahují sankce.

Sporní oligarchové

Nejvýznamnějším z trojice oligarchů, které chce Maďarsko ze seznamu vyjmout, je Ališer Usmanov. 68letý ruský podnikatel uzbeckého původu bývá označován za Putinova „oblíbeného oligarchu“. Je autorem výroku: „Jsem pyšný na to, že se s Putinem znám. Že ho nemá nikdo rád, není jeho problém.“

Putinův ‚nový feudalismus‘ si zaháčkoval oligarchy. Nevzepřou se kremelské mašinerii, míní odborník

Číst článek

Velmi si potrpí na luxus, o většinu zahraničního majetku však kvůli sankcím přišel. Například jeho megajachtu Dilbar za 600 milionů dolarů, která bývá označována za největší na světě, mu zabavily německé úřady.

Jeho manželka Irina Viner-Usmanovová je úspěšnou podnikatelkou a mimo jiné celý život trénovala ruské moderní gymnastky. Jednou z jejích nejúspěšnějších svěřenkyň byla olympijská vítězka Alina Kabajevová, kterou mohla seznámit s prezidentem Putinem.

Ze sankcionovaných oligarchů je Usmanov jedním z Putinových úplně nejbližších. Ruský vůdce mu naslouchá v byznysových otázkách a pověřuje ho řadou úkolů souvisejících s financováním ruského státu.

Jeho obsáhlý profil si můžete přečíst ZDE.

Meanwhile, German police seize world’s largest superyacht, known as “Dilbar”, after “extensive investigations” determined that it is owned by the sister of the sanctioned the Russian oligarch Alisher Usmanov.
theguardian.com/business/2022/…

17:23 – 14. 04. 2022

316 1585

Pjotr Aven podle věstníku EU „nejedná nezávisle na požadavcích prezidenta Putina“, v 90. letech přitom patřil do skupiny vlivných ruských podnikatelů známých jako Velká sedmička. Ti se mimo jiné zasadili o znovuzvolení Borise Jelcina prezidentem a svého času kontrolovali 50-70 % ruských finančních toků.

Viktora Rašnikova EU popisuje jako „předního ruského oligarchu, který je majitelem a šéfem správní rady Magnitogorských železáren a oceláren. Tato společnost je jedním z největších daňových poplatníků v Rusku“.

Seriál: ruští oligarchové

Pro režim je jejich podpora zásadní, na druhé straně z něj úspěšně profitují. Jejich životní příběh je však často zahalen tajemstvím. Odkud pochází a jak přišli ke svým miliardám? Server iROZHLAS.cz se rozhodl přiblížit nejviditelnější ruské oligarchy. Skrze seriál představujeme jejich profily.

Maďarsko-ruské přátelství

Rozhodně nejde o první případ, kdy Maďarsko narušuje jednotný postup Evropské unie vůči Rusku a hrozí vetem. V posledním půlroce se z toho stal na jednáních v Bruselu spíš běžný kolorit.

Orbán zůstává ‚kremelským advokátem‘. Vymezuje se vůči unijním partnerům a doufá ve vlastní profit

Číst článek

Maďarský premiér Orbán se totiž za žádnou cenu nechce zbavit dlouhodobého spojenectví s ruským prezidentem Putinem.

To se projevuje například v tom, že Rosatom dál staví maďarskou jadernou elektrárnu Paks, Orbán se odmítl připojit k unijnímu omezení dodávek plynu z Ruska, naopak přistoupil na podmínku placení v rublech, odmítá přes Maďarsko nechat převážet zbraně na Ukrajinu a sankce proti Moskvě dlouhodobě kritizuje s tím, že více ubližují unii než Rusku.

„Orbánova politika se – na rozdíl od jiných politických lídrů – neotřásla v ruské orientaci. Zůstal kremelským advokátem a držitelem status quo, které více či méně může napomoci Rusku. Rozhodně dělá všechno pro to, aby z jeho přístupu benefitovalo Maďarsko,“ řekl před časem pro iROZHLAS.cz maďarský politolog Daniel Hegedüs.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme