Salvini nemusí k soudu kvůli výrokům o kapitánce lodi s migranty. Italský senát ho ke stíhání nevydal

Italský vicepremiér Matteo Salvini nestane před soudem kvůli výrokům na adresu kapitánky lodě s migranty Caroly Racketeové. Italský Senát ho ve čtvrtek odmítl vydat k trestnímu stíhání za pomluvu, uvedla agentura ANSA. Podle většiny Salvini vyjadřoval jen své názory, které chrání parlamentní imunita. Proti byli zákonodárci z opozice, podle kterých vůdce krajně pravicové Ligy německou kapitánku nekritizoval, ale urážel.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda strany Liga Matteo Salvini hovoří na tiskové konferenci den po předčasných volbách

Salvini kapitánce věnoval řadu nelichotivých příspěvků na sociálních sítích | Foto: Flavio Lo Scalzo | Zdroj: Reuters

Výroky, kvůli kterým čelil obvinění z vážné pomluvy, Salvini pronesl v létě roku 2019, kdy zastával funkci ministra vnitra. Racketeová velela lodi německé organizace Sea Watch, která zachraňovala migranty ve Středozemním moři. Salvini se tenkrát pokoušel zakázat lodím humanitárních organizací zakotvit v italských přístavech.

Facebook po výzvě smazal příspěvky italské vládní strany Liga, které podněcovaly k nenávisti

Číst článek

Racketeová se rozhodla zákazu neuposlechnout a se svou lodí vplula do přístavu na ostrově Lampedusa. Při manévru došlo ke kontaktu s plavidlem finanční stráže. Salvini kapitánce v té době věnoval řadu nelichotivých příspěvků na sociálních sítích. Označoval ji například za „německé klíště“, „bohatou německou kriminálnici“ či za „fanfarónku“.

Plénum Senátu ve středu rozhodlo, že tato vyjádření chrání parlamentní imunita. S tím nesouhlasily největší opoziční politické strany. „Slova, která Matteo Salvini použil na adresu Caroly Racketeové, nejsou názory, ale nadávky,“ řekl senátor z opoziční Demokratické strany Alfredo Bazoli. S rozhodnutím Senátu nesouhlasí ani advokát Racketeové Alessandro Gamberini.

Za své počínání na Lampeduse čelila Racketeová trestnímu stíhání, připomíná deník Corriere della Sera. Německá námořnice byla například obžalována ze „vzdoru a útoku na válečnou loď“. Italské soudy ji však pravomocně osvobodily. Podle nejvyššího soudu svým počínáním jen plnila povinnosti obsažené v mezinárodním právu ohledně záchrany na moři.

Německá kapitánka Racketeová opustila Itálii. Její výpověď u soudu trvala čtyři hodiny

Číst článek

Salvini figuruje, jako údajný poškozený, i v dalších dvou procesech kvůli pomluvě. Obžalovaným je v obou případech spisovatel Roberto Saviano, který žádnou parlamentní imunitu na své výroky výroky nemá.

Před soudem vysvětluje, proč Salviniho a současnou premiérku Giorgiu Meloniovou nazval „bastardy“ za výroky těchto dvou krajně pravicových politiků ohledně záchrany migrantů v moři. Saviana podpořili představitelé opozice a organizací na ochranu svobody tisku.

V jiném procesu pak spisovatel, kterého proslavila kniha Gomora o neapolské mafii, čelí obžalobě z pomluvy za to, že Salviniho veřejně označil za „ministra zločinu“.

Spisovatel tím komentoval, že Salviniho při senátních volbách v Kalábrii podporovali lidé, kteří podle spisovatele jsou blízcí organizovanému zločinu. Kritizoval Salviniho i za to, že označil za největší bezpečnostní problém tohoto regionu na jihu Itálie, kde má kořeny nejmocnější italská mafie - ’Ndrangheta, nelegální migraci.

Pomluva či vážná pomluva jsou v Itálii i trestným činem, za který hrozí až tři roky odnětí svobody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme