Nejsmrtelnější migrační pozemní trasa. Na hranici USA a Mexika podle agentury OSN zemřelo 686 lidí

Hranice mezi Mexikem a USA je „nejsmrtelnější“ pozemní migrační trasou na světě. Uvedla v úterý Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). V loňském roce na této hranici zemřelo, nebo zmizelo 686 migrantů, vyplývá to z údajů organizace, která je agenturou OSN. Skutečný počet je přitom pravděpodobně vyšší vzhledem k chybějícím datům ze strany amerických i mexických úřadů.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženci v řece Rio Grande se brodí kolem bójí, které je mají odradit od překročení hranice mezi USA a Mexikem

Hranice mezi Mexikem a USA je „nejsmrtelnější“ pozemní migrační trasou na světě. Uvedla v úterý Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) (ilustrační foto) | Foto: Adrees Latif | Zdroj: Reuters

V krajině pouští, kaňonů a kaktusů migranti snadno podlehnou přehřátí organismu v létě a podchlazení v zimě, uvedl americký pohraniční úřad.

Bidenovo částečné vítězství. Soud nařídil Texasu odstranit bariéru proti běžencům na řece Rio Grande

Číst článek

Těla některých zmizelých lidí nebyla nikdy nalezena. Mluvčí IOM Paul Dillon uvedl, že zaznamenaná čísla představují nejnižší odhady.

„Varovná čísla jsou drsnou připomínkou potřeby rozhodných kroků k vytvoření řádných legálních migračních cest,“ řekl Dillon podle agentury Reuters novinářům v Ženevě.

IOM uvedla, že téměř polovina loni zaznamenaných úmrtí souvisí s pokusy přejít Sonorskou a Čivavskou poušť.

Počet mrtvých a nezvěstných, které IOM loni evidovala na hranici mezi Mexikem a Spojenými státy, představuje téměř polovinu z 1457 takových případů, které byly loni zaznamenány napříč oběma Amerikami.

Migrační trasa v Karibiku

Diamantový plášť je záhadný film o krutosti života v Mexiku

Číst článek

„Jedním z nejvíce znepokojivých trendů, které IOM v Amerikách zaznamenala, byl nárůst úmrtí na migračních trasách v Karibiku,“ pokračoval Dillon.

Loni podle něj bylo v regionu zdokumentováno 350 úmrtí, zatímco v roce 2021 to bylo 245 a v předchozích letech méně než 170. Většina obětí na karibských migračních trasách byli lidé z Dominikánské republiky, Haiti a Kuby.

Jenom na hranici v pralesní oblasti Darién mezi Panamou a Kolumbií bylo loni podle IOM zaznamenáno 141 úmrtí migrantů.

„Odlehlá a nebezpečná povaha této oblasti a přítomnost zločineckých gangů podél trasy znamená, že toto číslo pravděpodobně nereprezentuje skutečný počet ztracených životů,“ upozornil Dillon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme