Mia Farrow vyzvala Čínu, aby se zasadila o ukončení genocidy v Dárfúru

Olympijská pochodeň dnes zahájila domácí pouť po Číně, první její zastávkou byl Hongkong. Štafetě přihlížely tisíce diváků, většinou z Číny. K žádným větším incidentům nedošlo. Přesto museli policisté kromě samotné pochodně chránit i demonstranty požadující dodržování lidských práv v nejlidnatější zemi světa. V Hongkongu mezitím americká herečka a aktivistka Mia Farrow vyzvala Čínu, aby se zasadila o ukončení genocidy v súdánském Dárfúru, a to ještě před začátkem olympijských her.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mia Farrow s  pochodní

Mia Farrow s pochodní | Zdroj: ČTK

Čína vloni v OSN navrhla rezoluci vyzývající k dodržování příměří a míru ve světě před olympiádou i v jejím průběhu, Mia Farrow proto prohlásila: "Žádáme Čínu, aby tento požadavek naplnila a zajistila mír lidem v Dárfúru předtím, než 29. LOH letos v srpnu začnou. Heslem olympiády je ´Jeden svět, jeden sen´. Obyvatelé Dárfúru také mají své sny; sní o míru, o návratu domů, o bezpečí. Jak může Čína ve své zemi hostit olympiádu, zatímco umožňuje genocidu v Dárfúru?"

Jak dodala, Čína ročně kupuje od Chartúmu 2 miliardy barelů ropy a za to získává súdánská vláda další zbraně používané i proti civilistům v Dárfúru.

Olympijský oheň dnes ulicemi Hongkongu neslo celkem 120 běžců. Všudypřítomní policisté oddělovali štafetu od diváků, ze vzduchu vše monitorovaly vrtulníky a na bezpečnost z moře dohlíželo i několik policejních člunů. Mezi přihlížejícími převládali Číňané, kteří mají čtyřdenní prvomájové volno a přijeli podpořit konání her.

olympijská štafeta v Hongkongu | Foto: ČTK/AP

Nechyběli ale ani demonstranti. "Podporujeme demokracii, doufáme, že v naší rodné zemi vznikne demokratická společnost, nyní tam vládne totalita. Chceme také, aby byli propuštěni političtí vězni," říká jedna z nich, Rosanne.

Policisté museli řešit jen několik incidentů, kdy chránili místní pro-demokratické politiky i studentku vysoké školy oděnou do tibetské vlajky. Tu před rozzuřeným davem prakticky zachránili, když ji naložili do jednoho ze služebních vozů. Štafeta ale nakonec po zhruba sedmi hodinách bez problémů doběhla do svého cíle.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme