Na světě trpělo loni nedostatkem jídla 735 milionů lidí. Cíl OSN vymýtit hlad do roku 2030 se vzdaluje

S chronickým hladem se loni ve světě potýkalo zhruba 735 milionů lidí, což je více než před pandemií covidu-19. Vyvolává to obavy, že se do roku 2030 hlad na planetě nepodaří vymýtit, informovala ve středu s odvoláním na OSN agentura Reuters.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na světě trpělo loni nedostatkem jídla 735 milionů lidí. Cíl OSN vymítit hlad do roku 2030 se vzdaluje

Na světě trpělo loni nedostatkem jídla 735 milionů lidí. Cíl OSN vymýtit hlad do roku 2030 se vzdaluje (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Podle výroční zprávy OSN o stavu potravinové bezpečnosti a výživy ve světě (SOFI) se loni zmírnil několikaletý stoupající trend míry hladu, jelikož se mnoho zemí ekonomicky zotavilo z pandemie.

‚Radši se zabili nebo odešli zemřít do hor.‘ Unikátní svědectví z KLDR ukazuje na počátek hladomoru

Číst článek

Válka na Ukrajině a její tlak na ceny potravin a energií ale trend pozastavila. Podle odhadu OSN tak v loňském roce trpělo hlady o 122 milionů lidí víc než v roce 2019, a svět je tak velmi daleko od splnění cíle OSN vymýtit hlad do roku 2030. Výroční zpráva zároveň odhaduje, že v roce 2030 bude celosvětově trpět podvýživou 600 milionů lidí.

Na vypracování zprávy se podílel Dětský fond OSN UNICEF, Světová zdravotnická organizace (WHO), Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD), Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Světový potravinový program (WFP).

„Pozorujeme, že se míra hladu stabilizuje na vysokých hodnotách, což je špatná zpráva,“ uvedl v rozhovoru s Reuters hlavní ekonom FAO Maximo Torero Cullen.

Konflikty i pandemie

V posledních letech hlad ve světě poháněly zejména konflikty, ekonomické dopady pandemie covidu-19 a extrémní teploty, jež ovlivnily zemědělskou produkci. V některých částech světa včetně Latinské Ameriky a většiny Asie naopak míra hladu klesla. V Karibiku, západní Asii a Africe naopak roste.

K tomu, aby se tento trend změnil, je zapotřebí humanitární pomoc a posílení místních potravinových dodavatelských řetězců, uvedl Kevin Mugenya ředitel mezinárodní humanitární organizace Mercy Corps v rozhovoru s Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme