Neklid v Jihočínském moři. USA vyšle své lodě na vojenské cvičení u Filipín, zapojí se čtyři státy

Do nedělního vojenského cvičení v Jihočínském moři se zapojí pět amerických vojenských lodí. Připojí se tak k Filipínám, Japonsku a Austrálii, které cvičení pořádají po diplomatických roztržkách mezi Filipínami a Čínou, píše Reuters. Čína svými nároky na prakticky celé Jihočínské moře zasahuje do výlučných ekonomických zón okolních států. Jde o citlivé téma i proto, že se těmito vodami každoročně pohybuje zboží v hodnotě 3 bilionů dolarů.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď

Filipíny a Čína se minulý měsíc několikrát střetly na moři, což vyvolalo obavy z další eskalace (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Vojenské cvičení bude trvat jeden den a mělo by spočívat v nácviku komunikace a manévrů ve výlučné ekonomické zóně Filipín, řekl podle Reuters filipínský ministr obrany Arsenio Andolong.

Napětí v Jihočínském moři: Čína a Filipíny se obviňují z incidentu, kdy do sebe jejich lodě ťukly

Číst článek

Ke dvěma filipínským lodím se připojí americká vojenská loď USS Mobile, australská fregata HMAS Warramunga a japonský torpédoborec JS Akebono.

Společným cvičením zapojené země znovu potvrzují, že trvá jejich uznání rozhodnutí amerického arbitrážního tribunálu z roku 2016. Ten se postavil ve sporu o práva v Jihočínském moři na stranu Filipín a označil některé čínské praktiky jako protiprávní, píše Reuters.

Filipíny a Čína se minulý měsíc na moři dostaly několikrát do vyhrocených situací, což vyvolalo obavy z další eskalace napětí v oblasti. V rámci těchto střetů došlo například k použití vodních děl a také ostrým slovním přestřelkám.

V úterý byli v podobné výměně zraněni čínským vodním dělem čtyři filipínští námořníci, čímž se podle CNN tato událost řadí mezi ty nejostřejší vůbec.

‚Nepřiměřená a agresivní akce.‘ Čína zablokovala podle Filipín jejich loď v jihočínském moři

Číst článek

Námořníci předávali zásoby Filipíncům na staré výsadkové lodi ukotvené u atolu Sabina, který je součástí Spratlyho ostrovů. Na ty si činí nároky nejen Číny a Filipíny, ale i Tchaj-wan, Vietnam, Brunej nebo Malajsie.

Cvičení se navíc koná jen několik dní před summitem japonského premiéra s prezidenty Filipín a USA v Bílém domě.

Jednání se má podle Reuters týkat ekonomických vztahů v Indo-Pacifiku, s vysokou pravděpodobností během něj ale dojde i na otázky týkající se Jihočínského moře. To je důležitým uzlem světové námořní dopravy a napětí v něm vyvolává obavy.

Biden se před oficiálním zahájením má setkat na bilaterálním jednání s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem. Ten od začátku svého mandátu roku 2022 prosazuje užší vztahy se zeměmi geopolitického západu v kontrastu se svým předchůdcem, který se přikláněl spíše k pročínským názorům.

kma, ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme