Německá kontrarozvědka odvolala svého agenta. Podezřívá ho ze sympatií s pravicovým extrémismem

Tajný agent, který měl potírat pravicový extremismus, se sám radikalizoval. Takové podezření teď v Německu řeší disciplinární komise, a to v době, kdy Spolkový úřad pro ochranu ústavy slibuje, že proti pravicové scéně hodlá tvrdě zakročit.

Kolín nad Rýnem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicoví radikálové během protestní akce v Hamburku (archivní foto)

Pravicoví radikálové během protestní akce v Hamburku (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Se zprávou nezávisle na sobě ve čtvrtek přišly redakce magazínu Spiegel nebo stanic WDR a NDR. Aagent působil severně od Kolína nad Rýnem a zabýval se právě krajně pravicovou scénou.

Kontrarozvědka (původní název je Spolkový úřad na ochranu ústavy) ho ale na jaře suspendovala kvůli podezření, že on sám extrémistické postoje převzal, a dokonce i šířil.

Drážďany vyhlásily ‚stav nacistické nouze‘. Reagují tím na srazy a trestné činy pravicových extremistů

Číst článek

Na komunikační aplikaci WhatsApp přispíval do skupiny, kde se projevy nenávisti mísily s fotkami Adolfa Hitlera. Podle deníku Süddeutsche Zeitung se momentálně prošetřuje, jestli se nestýkal s podobnými lidmi i v soukromí.

Samotný úřad původně informaci nijak nekomentoval, ale v pátek potvrdil, že jednoho člověka za podezření z extrémismu skutečně postavil mimo službu a teď ho prošetřuje disciplinární komise.

Pro německou kontrarozvědku jde o nepříjemnou situaci, opozice ji totiž viní z dlouholetého přehlížení pravicové extremistické scény. Prakticky ihned po útoku v Halle se pravicový extrémismus stal pro Německo bezpečnostním tématem číslo jedna.

Stejný problém jako islamismus

Německá vláda schválila balíček pro boj s pravicovým extremismem. Chce kontrolu i nad sociálními sítěmi

Číst článek

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer tuto hrozbu posunul na stejnou příčku, kde je radikální islamismus a zároveň připustil, že neonacismus byl po mnoho let opomíjené téma.

Kontrarozvědka chce proto v budoucnu utužit vztahy s;regionálními úřady, aby měla lepší přehled. Neonacistická scéna je totiž i kvůli rozmachu sociálních sítí a internetových fór velmi rozdrobená a její členové se dnes prakticky sdružují pouze ve virtuálním světě.

Odhadem je v Německu na 24 tisíc pravicových extrémistů a nejméně polovina z nich má násilnické sklony a až tisíc z nich má právo legálně držet zbraň. Vláda i proto vypracovala balíček opatření, kterými chce tuto hrozbu omezit a mimo jiné hodlá navýšit dohled nad internetem a také výrazně zpřísnit vydávání nových zbrojních pasů.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme