Nová vláda Libye dostane peníze z účtů minulého režimu

Libyjští povstalci a nově se tvořící vláda Libye mohou počítat s penězi ze zmrazených účtů přisluhovačů Kaddáfího režimu. Po skončení mezinárodní konference o budoucnosti Libye v Paříži oznámil prezident Nicolas Sarkozy odhodlání všech zúčastněných odblokovat příslušné účty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci děkují Francii

Libyjští povstalci děkují Francii | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Nová Libye má být pluralitní demokracií s respektem k lidským právům a základním občanským svobodám. Na konferenci o budoucnosti této severoafrické země to prohlásili představitelé Přechodné národní rady Libye. Přislíbili zároveň spravedlivé rozdělování bohatství, které zemi plyne z nerostných zásob, a uspořádání svobodných voleb do roka a půl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání pařížské konference sledoval zvláštní zpravodaj ČRo v Paříži Pavel Novák

Na schůzku o obnově válkou poničené Libye pozval do Paříže francouzský prezident zástupce 60 zemí a mezinárodních organizací. Výsledkem konference je také příslib odblokování miliard dolarů na účtech Muammara Kaddáfího a jeho přívrženců.

Už teď uvolnily Spojené státy, Velká Británie a Francie pro Libyi 6 miliard dolarů, protože k tomu dostaly svolení OSN. Během několika dní by to pak mohlo být kolem 15 miliard amerických dolarů. Celkový objem zmrazených aktiv se předpokládá asi na 50 miliard eur. Účastníci konference také novému vedení Libye slíbili politickou podporu.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy (uprostřed) uspořádal po skončení konference o Libyi v Elysejském paláci tiskovou konferenci. | Foto: Reuters

Všichni zúčastnění vyzvali rovněž ostatní země k uznání nových výkonných orgánů Libye. "Jsme také odhodlaní otevřít co nejdříve naše nová velvyslanectví v Tripolisu," uvedl prezident Sarkozy. Potvrdil dále, že Severoatlantická aliance bude pokračovat v akcích proti Kaddáfího jednotkám, protože ty stále představují ohrožení civilního obyvatelstva.

Česko mezi nepozvanými

Česká republika své zástupce na pařížské konferenci neměla, protože od hostitelů neobdržela pozvánku. Stejně jako například Rakušané, Slováci, Maďaři nebo pobaltské republiky.

„Naše zájmy tady měla zastupovat Evropská unie. Zato docela nepochopitelně dostali pozvánku třeba Bulhaři, Rumuni, Bosna a Hercegovina nebo africké Mali. Je možné, že jsme v očích prezidenta Sarkozyho nebyli dost aktivní v té libyjské operaci, ale je zvláštní, že tu bylo pozvané třeba Rusko, Čína nebo Alžírsko, i Německo, a ty dávaly - jak známo - ruce pryč od jakékoliv vojenské intervence v Libyi. Klíč výběru účastníků konference Elysejským palácem nám zůstane asi navždy utajený,“ konstatoval náš zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

K výsledkům pařížské schůzky se zpravodaj Pavel Novák vrátil v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Evropská unie byla na konferenci zastoupena třemi svými nejvyššími představiteli včetně unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové. Země, které v Paříži své zástupce neměly, budou o výsledcích informováni na neformální schůzce ministrů zahraničí sedmadvacítky, která se dnes a zítra koná v Sopotech.

Kromě situace v Libyi se na ní bude nepochybně mluvit i o Sýrii. Podle informací, které má Český rozhlas z diplomatických zdrojů, EU vážně uvažuje o ropném embargu na režim prezidenta Asada.

„Vím také, že už se připravuje zákaz pro evropské firmy obchodovat se syrskou ropou. V tom případě, pokud by to bylo schválené a možná by se to oznámilo na schůzce v Sopotech, tak potom by třeba nizozemské nebo italské petrolejářské firmy nemohly dovážet ropu ze Sýrie,“ říká náš zpravodaj.

Milan Kopp, Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme