Pavel se v Berlíně setkal s Scholzem i prezidentem Steinmeierem, jednal o postoji vůči Rusku a Číně

Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to v úterý po jednání s novým českým protějškem Petrem Pavlem prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Pavel později v Německé společnosti pro zahraniční politiku varoval před nejednotou západu, nejen v postoji vůči Rusku, ale i ve vztahu k Číně. Na závěr své návštěvy se setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem.

Aktualizováno Berlín (Aktualizováno: 21:19 21. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel s německým kancléřem Olafem Scholzem při návštěvě v Německu

Pavel se Scholzem řešili bilaterální vztahy obou zemí, energetiku a podporu Ukrajiny | Zdroj: Profimedia

Německý kancléř Pavlovi slíbil, že Německo v případě problémů s dodávkami energií nenechá Česko padnout. Kromě toho společně jednali také o podpoře Ukrajiny, ke které Scholz poznamenal, že Německo je připraveno napadenou zemi dlouhodobě podporovat. 

Při dopolední schůzce se Steinmeierem německý prezident poukázal na pevné zakotvení obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Zároveň poděkoval České republice za to, že na Slovensku vede mnohonárodní bojové uskupení NATO. Jeho součástí jsou také vojáci z Německa.

Pavel řekl, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou „na vysoké úrovni“, a že Steinmeiera pozval na návštěvu České republiky ve druhé polovině tohoto roku.

Návštěvu hodnotí český prezident jako úspěšnou. „Německo je připraveno naslouchat,“ řekl o spolupráci Berlína s Prahou. Dodal, že Česko by mělo současného momentu znovunabytí sebevědomí střední a východní Evropy využít a přicházet s návrhy, které povzbudí Německo v jeho snaze převzít za kontinent větší odpovědnost.

Ještě před cestou do Německa Pavel novinářům řekl, že nepředpokládá až tak vstřícné jednání jako v Polsku. „Všichni víme, že kancléř Scholz není zrovna člověk, který by dával nějak najevo expresivně své emoce, takže bych to jednání nenazval zrovna srdečným, ale bylo věcné,“ zhodnotil pak český prezident dnešní rozhovor v kancléřství.

Podpora Ukrajiny

Jedním z hlavních témat Pavlovy úterní návštěvy byla ruská agrese na Ukrajině. Prezident Steinmeier ji označil za „brutální útočnou válku“ s příšernými důsledky.

„Nemůžeme couvnout před faktem, že Rusko svým útokem na Ukrajinu nabouralo mírový řád v Evropě, úplně ho zničilo,“ řekl Steinmeier, který v úterý rovněž vyzdvihl jednotu EU a aliance v postoji k válce. „My, Česká republika a Německo, pevně stojíme po boku Ukrajiny,“ ujistil německý prezident.

Pavel se v Polsku setkal s premiérem Morawieckým. Řešili vzájemné vztahy i bezpečnost

Číst článek

Na toto téma Pavel vystoupil také v Německé společnosti pro zahraniční politiku, kde zmínil, že další podporu Ukrajiny v obraně před ruskou invazí považuje za nutnost, protože rozhodující podle něj bude letošní rok.

„Před dvaceti roky jsme si mysleli, že nás čeká zářivá budoucnost,“ řekl Pavel na úvod projevu. Západní státy podle českého prezidenta očekávaly usmíření někdejších nepřátel z dob studené války, a podcenily mocenské ambice ruského prezidenta Vladimira Putina.

První známky tohoto podcenění vidí Pavel mimo jiné na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007, kdy Putin v projevu ohlásil záměr mocenského návratu Ruska.

‚Globální soutěžení‘

O další podpoře Ukrajiny hovořil právě se Stenmeierem. Ten připomněl, že Německo Ukrajinu podporuje finančně, humanitárně i vojensky. Vyzdvihl však také podporu ze strany České republiky. „Rád bych poděkoval vám i vaší zemi za to, že jste se ujali vedení bojového uskupení na Slovensku,“ řekl mimo jiné Steinmeier.

Český prezident míní, že Německo by „v nové kapitole evropských dějin“, která začala ruským útokem na sousední stát, mohlo sehrát rozhodující a iniciativní roli, třeba při poválečné obnově Ukrajiny.

Pavel představil osm cílů na 100 dní ve funkci. Chce schůzky Fialy s Babišem a dál cestovat po regionech

Číst článek

Pavel důrazně varoval před rozkolem západních zemí a před tím, aby se Evropa snažila konkurovat Spojeným státům a dalším západním zemím. Země, které vyznávají západní hodnoty, by se místo toho měly soustředit na spolupráci a utužení jednoty, a to i vzhledem k rostoucímu vlivu Číny.

Prezidentské návštěvy

Dopoledne také Pavel navštívil Památník berlínské zdi a setkal se s krajany. Oproti původnímu programu, na kterém měl jednání s experty opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) na zahraniční a bezpečnostní politiku, se na českém velvyslanectví Pavel sešel s šéfem Mnichovské bezpečnostní konference Christophem Heusgenem. Hovořil s ním o ruské invazi na Ukrajině a také o roli Číny a otázce Tchaj-wanu.

Úterní návštěva českého prezidenta v Berlíně je první od listopadu 2019, kdy se v německé metropoli Pavlův předchůdce Miloš Zeman setkal se Steinmeierem u příležitosti oslav 30. výročí pádu berlínské zdi. Spolu se Zemanem tehdy do Berlína přijeli i prezidenti zemí visegrádské čtyřky, kterou vedle Česka tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Poslední bilaterální návštěva českého prezidenta v Berlíně se uskutečnila v září 2018, kdy se Zeman setkal nejen se Steinmeierem, ale i tehdejší kancléřkou Angelou Merkelovou. Spolkový prezident byl naposledy v Česku v srpnu 2021.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme