Unijní inspektoři našli na polských jatkách ‚řadu nesrovnalostí‘. Varšava má informovat o nápravě

Kontrola unijních inspektorů odhalila mnoho nesrovnalostí, Evropská komise tak bude po Polsku požadovat, aby každý měsíc podávalo hlášení o plnění nápravného plánu vypracovaného unií pro polská jatka a veterinární inspekci. Informovala o tom Polská tisková agentura a soukromá televize Polsat News.

Brusel/Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští producenti masa se obávají, že pokud se zpráva v zahraničních médiích udrží delší dobu, dopady budou zdrcující. Snímek z masny v polské Gdyni

Polští producenti masa se obávají, že pokud se zpráva v zahraničních médiích udrží delší dobu, dopady budou zdrcující. Snímek z masny v polské Gdyni | Foto: Matej Leskovsek | Zdroj: Reuters

Inspektoři Evropské komise (EK) vyšetřovali v Polsku od 4. do 8. února podrobnosti skandálu kolem porážení nemocných krav a prodeje jejich masa, na které upozornila reportáž investigativního pořadu Superwizjer soukromé televize TVN.

Ministr lže a zametá věc pod koberec, trh ovládá chamtivost, říká autor reportáže o polském hovězím

Číst článek

„Předběžné závěry prezentované představitelům členských států na schůzce 11. února v Bruselu ukazují na řadu nesrovnalostí v systému kontroly jatek v Polsku,“ cituje Polská tisková agentura (PAP) mluvčí EK Ancu Paduraruovou.

Mluvčí dodala, že komise požádala na základě závěrů unijních inspektorů polské úřady o představení nápravného plánu. Závěrečná zpráva inspektorů z kontroly v Polsku má být zveřejněná do konce března.

Hlavní polský veterinář Paweł Niemczuk v pondělí při návštěvě Bruselu uvedl, že od EK obdržel sérii doporučení. „Máme v nejbližších dnech informovat o nápravných plánech. Do konce týdne dopis odešleme,“ řekl v pondělí.

13 zemí včetně Česka

Problémové maso bylo podle údajů EK exportováno do třinácti evropských zemí. Podle českého ministerstva zemědělství bylo 300 kilogramů dovezeno i do Česka, úřad v reakci zvažoval i úplný zákaz dovozu polského hovězího.

Tomanova slova jsou skandální, tvrdí šéf asociace hotelů. Podle inspekce lze původ masa dohledat až k chovu

Číst článek

Polské ministerstvo zemědělství nejprve výskyt a prodej podezřelého masa označilo za „nahodilý incident“, který ovšem poškozuje pověst polských potravin. Později hlavní polský veterinář Niemczuk přiznal, že Polsko vyvezlo 2700 kilogramů problémového hovězího do deseti zemí EU.

Podle poznatků EK je však skandálem zasaženo celkem čtrnáct unijních zemí: vedlo Polska také Česko, Slovensko, Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Švédsko a Portugalsko.

Český ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že do Česka se dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího z polských jatek, kde poráželi nemocné krávy. Maso skončilo v Praze, Varnsdorfu, Novém Bydžově a Kostelci nad Labem.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski při odjezdu unijních inspektorů v pátek 8. února tvrdil, že nemá signály, že by při kontrole polských jatek zaznamenali nějaká dramatická odhalení.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme