Noví polští poslanci chtějí zrušit některé zákony Práva a spravedlnosti, navrhují financovat umělé oplodnění

Polští zákonodárci ve středu zahájili debatu o obnovení veřejného financování umělého oplodnění metodou in vitro. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se v případě prosazení návrhu jednalo o zvrat po osmi letech vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojení vajíčka se spermií při umělém oplodnění

Financování umělého oplodnění ukončila konzervativní vláda po vítězství ve volbách v roce 2015 (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) ztratila ve volbách 15. října parlamentní většinu. Opoziční strany od pravého středu po levici následně podepsaly koaliční smlouvu, přičemž koncem tohoto roku by podle očekávání měly převzít výkonnou moc.

Polští poslanci zvolili Szymona Holownia předsedou Sejmu. Morawiecki podal demisi dosavadní vlády

Číst článek

V koaliční smlouvě se zavázaly zrušit některé sporné zákony prosazené PiS, které vyvolávaly kritiku v souvislosti s dodržováním demokratických norem, jakož i práv žen a menšin.

Ukončení veřejného financování umělého oplodnění, které podle výkladu katolické církve v Polsku představuje hřích, bylo jedním z prvních rozhodnutí PiS poté, co v roce 2015 vyhrála volby na základě slibu, že do veřejného života vnese více konzervativních hodnot.

„Nejchudším polským rodinám jste vzali právo na štěstí, právo mít dítě,“ řekla Barbara Nowacká, čelní představitelka liberální Občanské koalice, největšího uskupení pravděpodobné nové vládní koalice.

Podle pozorovatelů byla práva žen klíčovým faktorem, který minulý měsíc přispěl k rekordní volební účasti a nárůstu volební podpory opozičních stran.

Strana PiS mimo jiné prosadila, že nouzová antikoncepce bude na předpis, a v roce 2021 zavedla téměř úplný zákaz potratů v návaznosti na rozhodnutí ústavního soudu, podle něhož je přerušení těhotenství kvůli vadám plodu protiústavní. Podle kritiků PiS stálo za tímto verdiktem, neboť se mu předtím podařilo zpolitizovat polské soudnictví. PiS obojí popírá.

Občanská koalice a Nová levice slibují zavést právo na potrat do 12. týdne. Realizace tohoto návrhu však může být obtížná s ohledem na konzervativnější přístup centristické strany Třetí cesta a také skutečnost, že zákon by musel podepsat prezident Andrzej Duda, který je spojencem PiS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme